Everything Is Illuminated/Herşey Aydınlandı (2005)

.

“Herşey geçmişin ışığında aydınlanıyor… “Jonathan Safran Foer Amerika’da yaşayan Ukrayna kökenli bir kolleksiyoncudur.Jonathan aile köklerini araştırmak için elinde büyükannesinin ölmeden önce verdiği dedesinin Augustina adında bir kızla çekilmiş fotoğrafı ve kolleksiyonunun ilk parçası çekirge fosilinin içinde olduğu turuncu taşla Ukrayna’ya gider.

.

Ukrayna’daki yolculuğunun amacı fotoğraftaki kadını bulmak ve bu kadın dedesini Nazilerin elinden kurtarmasaydı nerede büyüyeceğini öğrenmektir. Jonathan’ın Ukrayna’daki tercümanı hip-hop hayranı Alex’tir, rehberi ise Alex’in kör olduğuna inanan huysuz dedesidir. Kültürleri oldukça farklı bu birbirinden ilginç üç kişinin yolculuğunu izlemek başlarda oldukça komikken, geçmişin yavaş yavaş aydınlanması ile hüzün filme hakim olur.

Jonathan dedesi ve Augustina hakkındaki gerçekleri öğrendiği bu yolculukta Alex’in dedesinin geçmişi de aydınlanır. Jonathan’ın dedesi de Alex’in dedesi de aynı köyün insanlarıdır. Nazi katliamından kurtulmuş çok az sayıda insandan ikisidir ve farklı şekilde farklı yerlere savrulmuşlardır.

.

Oyuncu Liev Schreiber’in ilk yönetmenlik denemesi olan film görsel ve müzikal açıdan oldukça başarılı. Alex ve dedesi Jonathan’ı karşılamaya giderlerken küçük de olsa bize bir Ukrayna turu yaptırıyorlar.Ancak filmin en güzel resmi ayçiçeği tarlası içerindeki önünde beyaz çamaşılar asılı ev. Filmin müzikleri birbirinden güzel ve etkileyici. Müziklerdeki Çingene ezgilerinin ağırlıklı olması filmdeki samimi ve doğal diyolagların etkisini arttırmış denebilir.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.