Kategoriler
Film Yorumları

Everybody’s Fine/Herkesin Keyfi Yerinde (2009)

.

1990 yapımı, Stanno Tutti Bene tarafından yönetilen filmin yeniden çevrimi olan Everybody’s Fine(Herkesin Keyfi Yerinde), Hollywood’un o alıştığımız, allı pullu yeniden çevrimlerinden biraz farklı sanırım.
Belki de yeniden çevrim için Amerikalı bir yönetmen yerine İngiliz yönetmen Kirk Jones’un tercih edilmesinin bunda payı vardır. Üstelik yıldız oyuncu kadrosuna rağmen bağımsız ruhunu kaybetmemeyi de başarmış.
Zaman zaman güldürüp zaman zaman da iç buran bu film için komedi soslu bir dram diyebiliriz. Ailesini ayakta tutabilmek adına fedakarlıktan kaçınmamış olan Frank Goode (Robert De Niro), ne yazık ki seneler boyunca çocuklarıyla arasında olan iletişimsizliğin farkına varamamıştır. Bir takım şeylerin farkına varıp bunlarla yüzleşmesi ise hiç kolay olmayacaktır.

.

İşte bu basit ve sade hikaye üzerinden etkileyici bir kurguyla hoş bir atmosfer yaratmayı başaran Kirk Jones yine kurgu sayesinde telefon telleri üzerinden Frank Goode’un mesleğine yaptığı atıftla izleyicinin vefakar tarafını biraz yokluyor sanki.
Orijinal filme nazaran daha duygusal bir iş çıkmış ortaya, ki iyi de olmuş kanımca. Özellikle oyunculuklar çok dozunda olduğundan demogojiye varan bir duygusallığa yer verilmemiş. Bunun yerine daha gerçek ve daha hayatın içinden bir duygusallık söz konusu. Filmin renk filtrelerindeki naiflik dahi çok doğru seçildiği için bu durum hikayenin gidişatına ters düşmeyecek resimlerin ortaya çıkmasına olanak sağlamış. Resim demişken, Frank Goode’un hayatının birçok ayrıntısını yakalama fırsatı bulamadığı evlatlarından ressam olanın yaptığı tek bir resim finalde öyle bir darbe indiriyor ki izleyiciye, özellikle ailevi problemlerden payını almış her bireyin üzerine düşüneceği bir enstantane yakalamayı başarmış.

.

Filmin, kadı kızının dahi muzdarip olduğu kusurları da yok değil tabi ki. Ancak genele vurunca cidden farketmesi zor kusurlar bunlar. Örneğin final,bir kaç sahne öncesinde yapılarak bir takım olguların ucu açık bırakılabilirdi. Ancak yönetmen izleyicinin hayal gücünü zorlamak yerine bir nokta koymayı daha uygun görmüş olmalı.
Sonuç olarak izlendiğinde içe döndüren, içi sızlatan, içe işleyen, içten bir film arayan izleyicinin beklentilerini fazlasıyla karşılayabilecek bir film var karşımızda.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

“Everybody’s Fine/Herkesin Keyfi Yerinde (2009)” için 0 yanıt

Film ilk tanıtıldığı zaman Robert De Niro’yu bu rolde hayal edememiştim.Ama okuduğum kadarıyla başarılı bir iş olmuş.Açıkçası biraz önyargılı yaklaşık izlenecekler listesinde geri plana atmıştım.Ön plana çıkmayı hak ediyor gibi görünüyor.
Bu arada ilk yazın hayırlı olsun Burak. 🙂

Yıllarca belirli bir rol kalıbıyla bütünleşmiş insanları bu kalıpların dışında izlemek zaten yeteri kadar şaşırtıcı oluyor. Gerçi bazen bu durum işkenceye de dönebiliyor. Mesela ben One Hour Photo filminde ki obsesif Robin Williams’ı izlerken böyle hissetmiştim. Robert De Niro komediyi de dramı da kendi üslubuyla çok iyi kıvıran bir oyuncu.( Hastasıyım) Bende izlenecekler listesine aldım. İçe işleyen filmleri severim.
Yeni yazarımıza bir hoşgeldin de benden. Hoşgeldin Burak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir