Europa/Avrupa (1991)

.

10’a kadar sayacağım.Uyandığında kendini savaştan yeni çıkmış Almanya’da bulacaksın.Babanın doğduğu topraklarda yarı Alman kimliğinle amcan sayesinde Zentropa adlı trende yataklı vagon kondüktörü olarak çalışacak ve hiç ummadığın şeylerle karşılaşacaksın.

.

Leo,babasının doğduğu toprakları görmek için kötü bir zamanlama seçmiştir.Bunu kendisi istese de Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu kadar vahim bir şekilde çıktığını oraya varana kadar kendisi de pek idrak ettiğini söylenemez.Amcasının bulduğu işle Almanya’yı ve Alman kültürünü daha kolay tanıma fırsatı olacaktır.
Seferlerinin ilk zamanlarında kompartımanları gezerken bir kadın ile tanışır ve ondan etkilenir.Daha sonra kendisini yemeğe davet eden bu kadının çalıştığı trenin sahibinin kızı olduğunu öğrenir.Çok geçmeden bu aileyle iyi ilişkiler kuran Leo’dan Amerikan kimliği nedeniyle kimse şüphe duymaz.Bu yüzden bu sefil Almanya’da rahat bir hayata sahip olduğu söylenebilir.Ama Nazist Almanlar (Werwolf) için o dönemlerde şüphe çekmeyen bir Amerikalı’dan daha güzel birşey yoktur.Hele bir de saf ise değmeyin keyiflerine…

.

Film;ilginç anlatımı (hipnoz ile başlayıp hipnoz ile bitiyor),tuhaf görsellikleriyle çok başka bir film olduğunu söylüyor.Farklı kamera açıları ve teknikleri rahatlıkla hissedebildiğimiz (ki benim gibi sıradan izleyiciler genelde bu tip şeyler filmde hiç yokmuş gibi davranabilirler) ilginç bir yapım.Yönetmen olmak isteyenlere yardımcı kitap,sıradan izleyicilere görsel şölen…

Europa’nın Bir Film’in dağıtımını üstlendiği DVD özellikleri çok zayıf.Orjinal dilde ve Türkçe 2.0 ses desteği ve Türkçe altyazı bulunuyor.Ekstra nâmına yine hiçbirşey yok.Sadece birkaç fragman.Hepsi o kadar.Umarım yakın zamanda Bir Film’den bir Lars Von Trier Koleksiyonu görürüz.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Europa/Avrupa (1991)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı