Eternal Sunshine Of The Spotless Mind/Sil Baştan (2004)

.

Kalple zihin neden beraber hareket etmezler ?İyi ve kötü meleklerin varlığı gibi kalple zihin,konu duygular olunca birinin oyunbozanlık yapması gerekiyormuş gibi tavır takınır.İnsan bu elbette;birine inanması gerekir.

.

Az konuşan,kırılgan ve sıkıcı bir adam olan Joel’in hayatı Clementine’ı tanıdıktan sonra değişir.Kadınlara karşı çekingen olan bu koca adam kendi deyimiyle “kendine iyi davranan her kadına aşık olan” bir tiptir.Clementine da esnek görüşlü,rüzgar nereye eserse oraya giden,uçarı,fırlama bir tiptir.Aslında tek ortak noktaları kendilerine iyi davrananlara karşı duygular beslemeleri de diyebiliriz.
Tabi sadece iyi duygular beslemek bir ilişkiyi kurtarmak için yetmez.Dolayısıyla Clementine Joel’in kapalı kutu özelliğine daha fazla dayanamaz.Çok sevdiği halde Lacuna Şirketi’ne gidip Dr.Howard’a beyninde Joel’e ait bütün anıları sildirir.Durumdan geç haberi olan Joel reste-rest der ve aynı işlemi kendisine yaptırır.Ancak Joel’in aklından anıları silindikçe Clementine’ı hala ne kadar çok sevdiğini farkeder.Baygın halde işlemden vazgeçemeyeceğini anladığında zihninde Clementine’ı aramaya başlar.
Öte yandan Lacuna Şirketi’nde teknisyen olan Patrick hafızası sıfırlanmış Clementine’a aşık olur ve Joel’in anılarıyla,kelimeleri ve şakalarıyla ona yakınlık kurmayı başarır.Ancak bu hafıza silme işlemi de tam anlamıyla başarılı olmaz ve Clementine bu işlemden sonra rahatlaması gerekirken sürekli kederli,pişman bir ruh haline bürünür.

.

Biraz film hakkında fazla bilgi vermiş gibi gözüksem de bu anlattıklarım izleyeceklerinizin yanında devede kulak kalır.Nereden başlasak övmeye?
İnanılmaz bir görsel şölen…İnsanı tanımaya ve kendini sorgulamaya yönelik müthiş diyaloglar.Adeta çok eğlenceli kişisel gelişim kitabı okuyormuşcasına…Aşkın yüceliğini ve sadeliğini hayal gücüyle aynı makarada birleştiren bir başka film de yoktur herhalde.Zaten En İyi Senaryo Oscar’ını kapması herşeyi anlatıyor aslında.

.

Kızların Clementine,hin düşünceli erkeklerin de Dr.Howard olma arzusu ve diğerleri…Her karakterin bir özelliğini insan kendisiyle özdeşleştiriyor.İnsanlar belki de sinemalara kendilerini görmek için gidiyorlar.

Kısa kısa;

– Filmin birçok yerinde çalan o ağır aksak parça Beck – Everybody’s Gotta Learn Sometimes
– Kate Winslet bu filmle Oscar’a aday gösterildi ancak alamadı.Zaten ne zaman alacak merakla bekliyoruz vallahi.
– Jim Carrey ilk defa komedyen üniformasını çıkardı.İyi ki de çıkardı.
– Filmde Mary karakteri alıntıladığı Alexander Pope’un “Eloisa to Abelard” adlı şiirinden bir kuple filmin adını yaratmış.İngilizce bilenler şiirin tamamını buradan okuyabilirler.

Filmdeki o kuple ve çevirisi;

How happy is the blameless vestal’s lot
The world forgetting, by the world forgot
Eternal sunshine of the spotless mind!
Each prayer accepted, and each wish resigned…

Ne mutludur suçsuz bakirenin dostları,
Unutulan dünyadan,dünya unuturken,
Lekesiz zihnin sonsuz gün ışığı,
Her dua kabul olunmuş,ve her istek bırakılmış…

Filmin DVD özelliklerine gelince;

– İngilizce ve Türkçe 5.1 dil seçeneği
– 3 tane fragman
– Kamera arkası (11 dakika)
– Jim Carrey ve yönetmen söyleşisi (15 dakika)
– Kate Winslet ve yönetmen söyleşisi (14 dakika)
– Yönetmenini zihnine giriş (20 dakika)

Ekstraların hiçbiri Türkçe altyazı desteği vermese de gayet doyurucu bir ekstra içeriği görüyoruz.Ayrıca film ne kadar süreliğine bilmiyorum ama şu aralar D&R’da 5 TL.Sinemayı ve aklını seven kaçırmasın alsın.Hatta birkaç tane alsın.Eşe dosta izletsin. (:

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Eternal Sunshine Of The Spotless Mind/Sil Baştan (2004)

  1. 1. Beck – Everybody’s Gotta Learn Sometimes harika bir parçadır. Aslında film müziklernin geneli oturaklı ve güzel.

    2. Jim’in komedi sınıfında olmayan bir filmi de Majestic’tir.

    3. Türkiye’de vizyona epey geç girdi. Ama namını daha önceden yayıldığından birçok kişi vizyona girmeden izledi.

    4. Joel ile Clementine’ın silme işleminden kaçtıkları sahneler kesinlikle görmeye değer…

    5. Hala bu filmi izlemeyen var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı