Eraserhead (1977)

.

Madem David Lynch filmi yazdık.Eraserhead’i yazmadan olmaz.David Lynch’in ilk uzun metrajlı filmi sinema tarihindeki önemi filmin tarzından dolayı çok büyük.1977 yılında yapılan bu film, zamanın ilklerinden.

.

Fabrikaların,atıkların arasında bir düş,rüya gibi ilerleyen film Henry Spencer’a odaklı. Sevgilisi Mary’nin hamile olduğunu öğrenen Henry Mary’yi kendi evine getirir, burada mutant bir çocuğu olan Henry tüm bunlarla başa çıkmak zorundadır.Üstüne üstük sevgilisi Mary onu terk eder.Henry bundan sonra kendisine ilgi duyan Mary’nin annesi ve kaloriferin arkasında hayalini gördüğü kadın ile mücadele etmek zorundadır.
Filmin oldukça ilginç bir havası var. Tıpkı bir kabus gibi. Kimisine göre Henry’nin çocuk sahibi olduktan sonraki rüyası, kimisine göre de yönetmen David Lynch’in çocuk sahibi olmadan önceki korkularına dair bir rüya. Filmde o kadar kaotik bir evrende geçiyor ki bu sizi filmi ekranlarınız başından bile rahatsız, huzursuz etmeyi başarıyor.
Özellikle rahatsız eden müzikleri, mekanları ile Lynch’in erken dönem başyapıtı olarak sayılıyor.Sinema tarihinde bir ilk olan bu deneysel David Lynch filmini mutlaka izlemelisiniz. Eminim hayatınızda daha önce bu tarz bir film izlemediniz.
Son olarak filmi izlemiş olanlar buradaki linki inceleyip kafasındaki sorulara bir yanıt bulabilir.Oldukça açıklayıcı bir yazı.

IMDB Sayfası
Fragman

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

0 Yorum “Eraserhead (1977)

  1. Bu filmi izlediğimde pek de bişey anlayamadım. Ama bu kabus o kadar çok hoşuma gitti ki 2-3 kere izledim. Tek anlamı olduğunu da sanmıyorum esasında. O yüzden kendi hoşuma giden şekilde anlamlandıracağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı