Engelleri Aşmak, Başarı ve Eğitim Konulu En İyi 10 Film

ozelegitimfilmleri

Hem mesleğim hem de sinema tutkum sebebiyle böyle bir liste yapmaya karar verdim. Eğitim temalı filmlerin bir kısmı özel eğitimi de kapsıyor. Listedeki her filme zaman ayırmaya değer. Bu yüzden sıralamanın bir hükmü yoktur.

littletreefilm

  • The Education of Little Tree: Kızılderili küçük bir çocuğun yaşadığı bölgeden kopartılıp modern dünyaya ve onun eğitimine maruz kalma sürecini anlatan film Üstün Dökmen’in de zaman zaman programlarında önerdiği filmler arasında yer alıyor. Geleneksel eğitimle modern eğitimin sıklıkla çatıştığı film özellikle eğitimciler için önemli bir kaynak niteliği de taşıyor.

threeidiotsfilm

  • 3 Idiots: Hint yapımı film üniversitede tanışan üç arkadaşın hem üniversite yıllarını hem de genç yetişkinlik dönemlerini ele alarak eğitim sistemine yerinde eleştiriler getiriyor. Tüm bunları yaparken kullanılan alaycı üslup filmin didaktikleşmeden akıcı bir halde seyretmesini sağlıyor.

parfilm

  • Taare Zameen Par: Yine Hint yapımı bir film olan Taare Zameen Par disleksi hastalığı üzerinden aile içi eğitimin önemini akıcı bir dille anlatıyor.

gumpfilm

  • Forrest Gump: Her ne kadar temelinde eğitim konusunu baz almasa da film düşük IQ’ya sahip bir bireyin de neler başarabileceğini dolaylı yönden işliyor. Kişisel gelişim konusunda saklı bir inci gibi.

 

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.