En İyi Hapishane Filmleri

.

Günümüzde dünyada bir yılda çevrilen film sayısı geçmişte on senede çekilen filmlerin toplamına eşit olması muhtemeldir.Çokluk yanında bokluğu getirse de her tür filmden bolca çekilmesi geçmişe nazaran izleyicileri seçici konumuna getiriyor.
Çok film demek aynı zamanda çok tür demek oluyor.Ben artık filmlerin dram,komedi,gerilim şeklinde ayrılmasını çok sağlıklı bulmuyorum.Filmler konularında bile tekrar eder olduğu şu zamanı düşünürsek artık konuya göre filmleri kategorize edip değerlendirmek çok daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.
Konu anlamında sinemaya bol kazanç sağlayan ve kitlelere her seferinde yeni bir şeyler görüyormuş hissiyatı veren konuların başında hapishane geliyor.Temasını hapishane üzerine oturtmuş filmlerin genel anlamda başarılı olmasının nedenini kendimize soralım.

.

Bana göre bu konuyu ele alan filmlerin başarısının birincil sebebi sinemada izleyicilerin olmasını istemedikleri şeyleri görmekten zevk almaları.Genel izleyici kitlesinin bu mazoşist yaklaşımı hapishane filmlerine olan eğilimi açıklıyor.
İkincil sebep de hapis hayatında bir şekilde ezilen ana karakterimizin süresi uzadıkça onunla kurduğumuz ilişki ve ona karşı olan düşüncelerimizin değişmesi.Film başlamadan önce nefret ettiğiniz adamı sahneler ilerledikçe ve yaşantısına şahit oldukça korumak istiyoruz.Hatta birçok filmde seyirci bu düşünceye paralel olarak mahkumun hapisten kaçmasını ister.
Üçüncül sebep ise adalet kavramı.Neredeyse her hapishane filminde bir masum vardır.Bazen film onun masumiyetine odaklanır bazen de onun masumiyetinin hapiste nasıl yok olduğuna.İzleyiciler gerçekten masum olan karakterin hakkını hapishane yöntemleriyle aramasına oldukça sıcak bakıyor. Bu da filmi kolaylıkla efsaneler arasına alabiliyor.
Bana göre bu üç ana neden etrafında hapishane filmlerinde seçiciliğimizi belirliyoruz ancak bu üç ana neden de neredeyse her hapishane filminde bir şekilde kullanılır.Hafızama çok güvenmem fakat bende iz bırakan kendi “en iyi hapishane filmleri” listemi şu şekildedir.(Sıralamada bir özel beğeni durumu yoktur.Aklıma gelen en sevdiklerimi karışık olarak sıraladım.)

.

Celda 211
– Un Prophete
The Shawshank Redemption
The United States of Leland
Hunger
– Papillon
Goodbye Bafana
– Escape from Alcatraz

Hapishane temalı dizilerden de sanırım bir numarayı açık ara Oz alır.Şahsına münhasır karakterleriyle (Adebisi,Mc Manus,Schillinger,Kareem Said vs.) her bölümü ayrı keyifli olan Oz’un güzel tarafı dizinin film tadında izlenebilmesi.Yani bir önceki bölümü kaçırmanız aslında büyük bir kayıp değil.Çünkü dizi içinde sıkça kullanılan flashbackler karakterlerin tahlillerini size kısa bir sürede yapabiliyor.
Listemizi sizinle beraber daha da genişletebiliriz.Sizin favori hapishane filmleriniz hangileri ?

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “En İyi Hapishane Filmleri

  1. bence en iyi hapishane filmi garandirudur. yapılan genellemelere uymayan tipte bir film üst kaitede. ayrıca değişik konusuyla hapishane filmi sayılırmı bilmem ama I love you philip morris izlenmesi gereken filmler iyi seyirler.

  2. En iyi hapishanei filmleri hangisi bilmem çünkü izlemedim:)Ama Prison Break dizisi bu konu da çekilmiş en iyi yapıt bence.Ama Hunger filmini tavsiye eden oldu onu en kısa sürede izleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı