En İyi Film Müzikleri:Great Expectations

.

Filmlerin çıtasını yükselten unsurlardan olan film müzikleri (soundtrack) deryasına bodoslama dalış yapıyoruz.Bundan sonra size güzel filmlerin güzel müziklerinden oluşan bir dizgi hazırlamaya gayret göstereceğim.
Zaman zaman tek filmin zaman zaman da birden fazla filmin müziklerini tek bir yazıda toplamaya çalışacağım.En iyi film müzikleri yazı dizimize Great Expectations (Büyük Umutlar) filmi ile başlamayı tercih ettim.
Niye bu film başlangıç noktası oldu diyenler için filmin her anında müziklerin rastgele serpiştirilmediğini hatta fragmanda yer alan Mono – Life is Mono parçasının bile bulunduğu yere yakıştığını görebiliyoruz.Daha önce burada filmden bahsetmiştik.Great Expectations filminde benim için özel olan müzikler şu şekilde;

1) Patrick Doyle – Kissing the Rain: Bu şarkı Finn’in Estella’ya yıllar sonra tekrar kavuşma şansının doğduğu ve yağmurun altında uzun süre koştuğu ve yönetmenin de uzun bir süre tek bir planda çekimine devam ettiği filmin en meşhur sahnelerinden birinde çalıyor.

2)Mono – Life is Mono: Fragmanda ve filmin sonunda çalan düşük tempo-elektronik parça filmin en vurucu kozlarından biri olma özelliğini taşıyor.Vokalin o yumuşak sesinin elektronik altyapıyla bir girdabın içinde boğuluyormuşcasına verdiği etki sebebiyle bu şarkı dinleyeni tiryaki etme yönüyle de biliniyor.

Bu şarkıların yanına filmde çalan Iggy Pop – Success’de eklenebilir fakat üstteki iki parça doğru zamanlamaları nedeniyle özel ilgi ve itibarı hak ediyorlar.Başka bir soundtrackte görüşmek üzere…

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “En İyi Film Müzikleri:Great Expectations

  1. En güzel film müzikleri Issız adam ve İncir Reçelinde ki film müzikleri bence.Özellikle İncir reçelinde ki vay vay şarkısı beni benden alıyor:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.