En Dokunaklı 10 Türk Filmi

thumbnail

Millet olarak da sinemanın bizi ağlatmasını pek severiz.Sinemada mazoşizmi seven milletimize ben de en sadistçe duygularımla yaklaşarak “En İyi Ağlatan 10 Türk Filmi !” listemi sunuyorum.

Sinemamızın malumunuz oldukça dokunaklı,melankolik,dokunsan ağlayacak bir evveliyatı var.Hal böyle olunca ağlatan Türk filmleri listesi yapmak o kadar da zor değil aslında ama bu kadar külliyat kendini sıklıkla tekrar ettiğinden farklı,karakterler ve sömürü yapmadan bu işin hakkını vermiş Türk filmlerinden 10 adet seçtim.

10.Büyük Adam Küçük Aşk

Emekli hakim ile küçük Kürt kızı arasında kurulan bağ şu anda yapılmak istenen şeylerin geçmişteki tezahürü gibidir.

9.Eşkiya

Şener Şen’in müthiş oyunculuğu ve Erkan Oğur’un müthiş tınılarıyla zamanının en çok gişe yapan filmi Eşkiya bu listenin olmazsa olmazlarındandır.

8.Komiser Şekspir

Kadir İnanır ve Pelin Batu’nun oynadığı film şu anda o kadar başarılı olarak addedilmese bile çocuk “ben”i oldukça etkilemiş ve ruhuma işlemiş bir filmdir.

7.Aile Şerefi

Belki fazlaca formülize edilmiş ve benzer tarzda birkaç film çekilmiş olmasına rağmen hiçbir filmde bulamayacağınız ağır melankolinin ustaca işlenmiş nadir örneklerindendir.Adile Naşit,Münir Özkul ve diğerleri…

6.Bizim Aile

O dönemde sıkça rastlanan çekirdek kadro ve benzer bir konu ancak Yaşar Usta karakterini canlandıran Münir Özkul ve o meşhur tiradı filmin önüne geçmiştir ve halen daha dillerde pelesenk durumdadır.İzleyip de etkilenmemiş yurdum insanıyla henüz tanışılmamıştır.

5.Aşk Tesadüfleri Sever

Türk sinemasının son yıllarda en komple aşk filmi.Ayakları yer basan başarılı bir kurgu,etkileyici bir senaryo,başarılı müzik seçimleri…Ağlamak için bütün şartlar olgunlaşmış bir vaziyette izleyiciyi beklerse bugün yine bize bize ağlamak düşer.

4.Babam ve Oğlum

Çağan Irmak’ın döneminde her 3 Türk’ten 1’ini ağlattığı filmi hem gişede hem de seyirci memnuniyetinde başarılı olmuştur.Sorunlu bir dönemin sorunlu gelişimini ve yaşayışının ustaca işlenmesi ve her baba ile oğulun hayatının herhangi bir evresinde geçirdiği diyalogların dejavu misali yüzümüze vurulması erkekler için kaçınılmaz sonu hazırlamıştır.Çıktığı dönemde nargilemizi tüttürüp eve dönerken ağlayarak evine giden arkadaşlarımızı görüp sağlam dalga geçmiştik.Bizler de öyle olacakmışız.Bilemedik.

3.Prensesin Uykusu

Çağan Irmak’ın yarattığı karakterlere sanırım ağlamamak mümkün değil.Karakterleri böylesine detaylı bir şekilde oluşturan ve onları bize filmlerinde ağır ağır tanıtan yönetmen bir noktada mutlaka öldürücü darbeyi vuruyor.İşin ilginç yanı herkes filmlerinde kendinden bir parça buluyor yada farklı sahnelerde gözyaşlarını koyuveriyor.Özellikle Aziz karakterinin flashback-animasyon ile Çocuk Esirgeme Kurumu’na götürüldüğü sahnede ağlamamak için dişinizi çok fazla sıkmanız gerekiyor.

2.Gülen Adam

Hayatı boyunca gülen Yusuf isminde sıradan bir adamın inatçı bir babaya rağmen aşkı ve yuva kurma çabalarını izlediğimiz film Kemal Sunal’ın bana göre en iyi filmlerinden biridir.Özellikle final sahnesiyle içinizi parçalar ve yüreğinizi eritir.Eğer şimdiye kadar televizyonlarda denk gelmeyen varsa çok şey kaçırmış demektir.

1.Canım Kardeşim

Türk sinemasının açık ara en damar filmi.Arabeskçilerin 80’lerde o kadar ezik edebiyatı dolu filmleri gram hissiyat yaratmazken bu filmdeki Kahraman’ın naif hikayesi ve o çocuk oyuncunun (Kahraman Kıral) muhteşem performansıyla Canım Kardeşim bana göre Türk sinemasının en duygusal filmi.Ertem Eğilmez’in yönettiği filmde küçük kahramanın en büyük hayali olan televizyonu almak için dididen iki aylağı Tarık Akan ve Halit Akçatepe canlandırıyor.

Listenin tamamına baktığımızda sinemamızın en çok ağlatan filmleri genelde amansız hastalıklardan besleniyor.Zaten insan en çok çaresizliğe duygularını geçiremiyor.Liste Yeşilçam anlamında biraz sığ gelebilir ancak 80’lerde doğan her çocuk gibi T.V’de en çok izlediğimiz Yeşilçam filmleri tercihlerimizde belirleyici oldu.Sizin de katılımlarınızla yeni bir liste oluşturulabilir.Şimdilik benden bu kadar.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı