Düşman Aşıklar (1967)

.

Gecenin bir yarısı ne yayınlayacağını bilemeyen kanallar kazara muhteşem filmler yayınlayabiliyor.

Esasında Yeşilçam filmleri üzerine bir fetiş durumum yok hatta birçok istisna haricinde kendi kabuğunu kıramamış, “iki güne filmi yetiştirmemiz lazımdı” gibi garip bahanelere sığınan bir girişimleri doğal olarak beğenmeme durumu söz konusuyken güzel ve izlenebilir Yeşilçam filmleri listeme tesadüf eseri yeni bir film ekledim.

Gonca adındaki bir kadının geçmişiyle yüzleşme ve geçmişinden intikam alma hikayesi üzerine kurulu olan Serseri Aşıklar filmi tam anlamıyla şahane bir kurgu ve yönetmenlik başarısı…

.

Hikayenin gizemi ve o gizeme sürekli dahil olan yan karakterlerle beraber kafanızı allak bullak eden film bu duruma gerilimi de ekleyince kendini pür dikkat ve diken üstünde izletiyor.

Semiramis Pekkan ve İzzet Günay’ın vasat oyunculuklarını usta oyuncular Kenan Pars ve Süha Doğan’ın başarılı performansları dengelerken Sezercik Küçük Mücahit, Öksüzler, Nöri Gantar Ailesi gibi filmlerin de yönetmeni olan Ertem Göreç’in filmografisine inat resmen döktürüyor.

Filmin bana göre tek handikapı sonlara doğru dönemin ana akım filmlerine kayması. Bunun dışında kendinden çok daha sonra çıkan filmlere göre çok temiz bir işçilik var ortada. Bu noktada filmin teknik ekibi de aslan payının büyük bir parçasına sahip.

Filmi izlemeden önce şunu not düşmekte fayda var. İnternetteki fimle alakalı özet yada konuları okumayın. Dalga geçercesine filmin bütün kırılma noktalarını kaleme alan kişilere de selamlar, hürmetler…

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.