Düğün Dernek (2013)

düğün dernek filmi

İşler Güçler ekibi sonunda sinema filmine de el atarak Türk komedi filmlerinin çıtasını biraz yukarıya çıkarttı.

Küçük yerin beklenmedik olaylar karşısında kenetlenmesini, çevresine göre farklı duruşunu absürd karakterlerle yansıtan Düğün Dernek 2013 yılının açık ara en iyi yerli komedisi denilebilir.

Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin ve Şinasi Yurtsever’in başrollerini paylaştığı film Sivas’ın küçük bir köyünde yaşayan bir grup dostun alelacele yapılması gereken bir düğünde ellerini taşın altına koymasını ve taşı kaldıramaması üzerine şekilleniyor. İşler Güçler ekibinin yönetmeni Selçuk Aydemir ve yapımcı Necati Akpınar yine televizyondaki ekibin başarısını biraz daha basitleştirerek herkese hitap edecek bir sinema filmi hazırlamışlar.

düğün dernek filmi

İşler Güçler’den alışık olduğunuz alengirli – göndermeli esprilere filmde sıkça rastlamasak da etki – tepki merkezli olayların gelişiminin domino etkisi yaratması kahkahaların her geçen saniye daha fazla artmasına da neden oluyor. Yine dizide olduğu gibi Ahmet Kural’ın yüksek bir oyun üstünlüğü söz konusu. Tüpçü Fikret karakteriyle akıllara kazınan bir performans sergilerken onu Şinasi Yurtsever’in canlandırdığı (şu an filmdeki karakterin ismini hatırlayamadım) karakter takip ediyor.

Komiklik mertebesi bakımından oldukça yeterli olan filmin sinetografik açıdan eksiklikleri bulunsa.. öhöm öhöm… Ağzınızı ayıra ayıra gülün işte. Fazla düşünmemek gerek bazen. 😉

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı