Drive ve Ryan Gosling Filmleri Üzerine

.

Bir filmi alelade yada harikulade yapanlar genelde kameranın arkasındakiler olsa da filmin olması gerekenden bir üst seviyeye atlamasını sağlayanların kesinlikle oyuncuların olduğunu düşünüyorum.
İşte bu kriterlere uyan oyunculardan biri de Ryan Gosling.Hani bazen oyuncularla röportajlarda şu şekilde diyaloglara rastlıyoruz:

– Neden Höde filmine katıldın ?
– Aslında bu yılki programım çok doluydu.Ama birden bana filmi Corç’un yöneteceğini söylediler.Corç yönetirse oynarsın adamım.That’s it !

Kafamda nedense bu adam için hiçbir zaman bu kalıba uymamış ve asla uymayacak bir oyuncu modeli çiziyorum.Bir yönetmenin kadrolu oyuncusu olmak gibi bir durumunun olduğunu sanmıyorum.(Böyle oyuncuları gerçekten anlamıyorum ama onları yargılamıyorum da )Ki Ryan Gosling’in filmografisi de bu düşüncemi doğrular nitelikte gözüküyor.Bir oyuncuyu sevmenizin birçok sebebi olsa da esasında takıldığınız bir kare aslında ona hayranlık duymanıza giden yolun ilk adımını oluşturur.Al Pacino’nun Scarface’teki,De Niro’nun Taxi Driver’daki vs. şeklinde uzar gider.

.

Benim için de Ryan Gosling hayranlığı Lars and The Real Girl filmindeki şişme bebekle ciddi bir ilişkisi olan Lars Lindstrom karakteriyle başladı.Başrollerde pek fazla akıl hastası görmek mümkün değildir.Yada bu rolleri başarıyla sergileyenleri…Çok fazla performans meraklısı değilim aslında.Gözüme iğreti gelen şeyler olmadıkça çok fazla da değerlendirecek kadar da kendimi yetkin hissetmem fakat Gosling’in bu filmdeki performansı gerçekten fazlasıyla dikkat çekici ve takdire şayandı.
Ryan Gosling’le tanışma faslımızın böylesine bir filmle başlaması beraberinde bu adam hep mi böyle iyi sorusunu da beraberinde getirdi ve Ryan Gosling’in filmlerini izledikçe bu soru kendiliğinden beklenen yanıtını vermiş oldu.

.

Fracture’da vasat bir avukatı,Half Nelson‘da ot içen bir öğretmeni,The Notebook’ta bir aşığı,The Believer’da Yahudilerden nefret eden bir Yahudi’yi,The United States of Leland’da özürlü bir çocuğu öldürerek hapse girmiş bir genci ve Drive’da da bir yanı pis işlerde bir yanı sıradanlıkta kiralık şoförü canlandıran Ryan Gosling film seçimleriyle bile takipçilerini etkilemeyi başarmaktadır.Özellikle The Believer’da hem karakterinin içinde bulunduğu durum hem de benliğini reddedip aşağılayarak yeni bir yaratma çabalarıyla beni fena yaralamıştır.Herkes kendi favori aktörünün performanslarını sağlıklı bir şekilde irdeleyemeyebilir ancak Gosling benim favori aktörüm değildir.Ama bu izlediğim her performansının da başarılı olmadığını söylemek de değildir.
Diğer ünlü aktörlerle pek anılmayan ancak başarı yönünden eksiği değil fazlası olan bir oyuncu aslında.Bu yönden bizim aktörlerden Mert Fırat ile uyuştuğunu düşünüyorum.

.

Ryan Gosling’in son filmi Drive da oyuncunun sürekli yüksekte olan performansını dengede tutmuş.Filmde at yerine araba kullanan bir kovboyu anımsatan Gosling geçmişi karanlık,soğukkanlı genç bir şoförü canlandırıyor.Oyuncunun mimiklerinden replikler yaptığı bir film bu aslında.Genellikle kısa cümleler kurduğunda mutlu uzun cümleler kurduğunda sinirli olduğunu görüyoruz.Anlaşmalar,hesaplaşmalar bize No Country for Old Men’i bolca hatırlatıyor.O filmde olduğu gibi gerilimi beklerken ciğerlerimize teneffüs ediyor ve cinayetlerin aslında bize filmlerde fazla estetik gösterilmeye çalışıldığını hatırlıyoruz.Bu bağlamda film bizi avcunun içine alıp ölümlere karşı duyarsızlaştırıyor.Sanki günün her anında hesaplaşmalara şahit oluyorumuşuz gibi.Nedense böyle filmler insanda bazen anlık aptallaşmalara sebep olabiliyor ve ilginçtir bu unsur filme aşık olma nedeniniz oluveriyor.Yani insan kendi varlığından üstün birşeye biat ediyor. Her zaman yaptığı gibi…

Dipnot:Askerdeki Akın bu yazıyı görürse altına bu yazı kadar üç tane daha Ryan Gosling incelemesi yorumu atar. 🙂

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Drive ve Ryan Gosling Filmleri Üzerine

  1. Drive kelimesinden yola çıkarak daha önce bilgisayar başında Driver oyununu oynayanlar varsa eğer o oyununun amacı ve işleyişi bu film ile örtüşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı