Doubt/Şüphe (2008)

.

Kennedy’nin öldürüldüğü ve Amerika’nın büyük bir buhranın içinde olduğu 60’lı yıllar…Girişte Peder Flynn’in bu zor zamanların üstesinden gelmeye çalışan cemaatine Şüphe adlı vaazıyla destek olmaya çalışırken görmekteyiz.

.

Klasik kilise normlarına pek uymayan Peder Flynn,tırnakları uzun,cemaatiyle fazla içli-dışlı,modern müzikleri seven,sigara içen bir din adamıdır.Öte yandan kilisenin müdiresi Rahibe Beauvier yüzyıllardır devam eden katı kilise kurallarının dışına çıkmayan,sert mizaçlı,asabi ve kolay tatmin olmayan bir portre çizmektedir.İkilinin düşünceleri eğitim verdikleri kilisede sık sık çatışır.Beauvier,Flynn’den hiç haz etmemekte hatta hal ve hareketlerini sürekli incelediği pederden şüphelenmektedir.
Bir gün kilisede Beauvier’in şüphelerini doğrulayacak nitelikte bir olay gerçekleşir.Rahibe James okulun tek zenci öğrencisi olan Donald Miller’ın ağzının alkol koktuğunu ve en son onu Peder Flynn’in yanına gönderdiğini farkeder.Durumu amiri olan Beauvier’e bildiren James,bu hareketiyle zaten birbirinden hiç haz etmeyen iki din adamını karşı karşıya getirir.Beauvier’in peder hakkında olan şüpheleri ve pederin Donald’a olan yakınlığı kılıçları kuşanmasına neden olur.Olayların akışı nedeniyle Flynn kendisini savunmak durumunda kalır ve ikili dönülmez bir mücadelenin içine girerler.

.

Zaman zaman çok sıkıcı olabilen film tam anlamıyla bir performans filmi olmuş.Sahne kıtlığı içinde baştan sona şüphe konusunu işleyen ve aynı şekilde şüpheli bir finali olan film arada geçen güzel alıntıları saymazsak benim için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Filmden güzel bir diyalog;

Peder Flynn:Bir kıza dans etme teklifi etme hakkınız var.Ama onun da ret etme hakkı var.Önemli olan kişisel algılamamak.
Çocuk:Ya bütün kızlar reddederse?
Peder Flynn:O zaman rahip olursunuz.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Doubt/Şüphe (2008)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı