Don Jon/Kalbim Sende (2013)

kalbim sende filmi

Spor salonu, gece kulübü, kilise, kadınlar, .orno ve 31…

Hayatını bu altı öge etrafında devam ettiren Jon (Joseph Gordon-Levitt) esasında sıradan birçok erkeğin sahip olduğu özelliklerden fazlasına sahip değildir. Onu kadınların gözünde farklı kılan cazibesiyle kendi içerisinde tutarlı ve istikrarlı bir hayat sürse de tatmin olma sorununu bir türlü çözememektedir. Kadınmetresinde en yüksek oyları alan kadınlar bile iş tuttuktan sonra onun .orno eşliğinde mastürbasyon yapmasına engel olamamaktadır. Hatta Barbara (Scarlett Johansson) bile…

Bu film ile ilgili gözlemlerime dayalı bir çıkarımım var. Filmin .orno bağımlısı bir adamın hikayesini anlatması ve buna Scarlett Johansson’un da maşa olacağını fikri sebebiyle izleyenler de, Türkçe isminden ve masum afişinden mütevellit romantik – komedi izleyeceklerini zannederek filme dalıp ilk yarım saatte çıkanlar da büyük hayal kırıklığına uğradılar ve bence Levitt’in de tam olarak amaçladığı şey de buydu. Filmin son anına kadar bekleyene filmin son karelerinde verdiği ayarı sabırsız seyircilere filmin başında verdi. Derin fark ise filmin sonuna kadar sabredip izleyenlerin kanımca beklemedikleri derinlikte bir film izledikleriydi.

kalbim sende filmi

Kırılma anının apansız geldiği, seks – ilişki üzerine (erkek tarafından bakacak olursak) doğru aforizmaları içerisinde barındıran Don Jon, Joseph Gordon-Levitt’in ilk yönetmenlik deneyimine göre ortalamanın üzerine çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özenle seçilmiş diyaloglar ve karakterlerin olduğu film her ne kadar görsellik anlamında yeni birşeyler vaadetmese de anlattığı hikayeyle işi kotarıyor Levitt. Scarlett Johansson bayağı kız rolünde oldukça başarılı.

Seyirciye mesajını aktarmak için çok farklı bir yerden yakalamaya çalışan Levitt’in bizi resmen mamunla avlanmış sazan moduna soktuğunu söyleyebiliriz. En azından ben film bittiğinde solungaçlarımı oynatıp “n’oldu lan bitti mi herşey” diyerek son nefesimi verdim.

Mazbut bir bireyseniz filme hiç ilişmemenizi, değilseniz (kadın yada erkek farketmez) tek başına izlemenizi öneririm.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı