Diyaloglarıyla Efsane Olan Unutulmaz 6 Film

thumbnail

filmdiyalog

Benim hayatımda yer eden filmler genelde sağlam diyalogları ile iz bırakan (mümkünse tek planda çekilmiş) türden oluyor. Yüksek prodüksiyonlu, görsel efektli ya da muhteşem oyunculuklu filmler bir süre gözünüzü boyayabilir ancak günün sonunda tek bir replik dahi aklınızda kalmadığında… İşte ben bu durumu pek sevmiyorum.

Bu anlamda benim için iz bırakan filmler diyalog anlamında çok zengin ve bunu akışkan bir şekilde sunabiliyor olmalı. Sizin de zevkiniz bu yönde evriliyorsa o zaman başlayalım.

The Man from Earth

Başlıktaki bağlantıdan daha derin bilgi alacağınız bu yapım düşük bütçeyle hazırlanmış bir Amerikan filmi. İncelemenin altında yorumlardaki detayı da göz ardı etmeyin. 😉

Birkaç kelam etmek gerekirse metin temeli sağlam olduğunda Amerika’nın star oyuncularına gerek kalmadan da başyapıt niteliğinde filmler çıkabiliyor.

– 12 Angry Men

Diyalogları efsane filmler deyince aklımıza bu filmin gelmesi kadar normal bir durum yok. Genellikle eski filmlere karşı olan önyargılar da bu filmi izleyene kadar sürüyor. 1957 yapımı film cinayet şüphelisi bir gencin mahkeme kararını belirleyecek olan 12 juri üyesinin diyaloglarından oluşuyor. Delillerin yeterli görüldüğü ve sanığın pasifliği karar vermeyi kolaylaştırırken bir jüri üyesi kimsenin düşünmediği şekilde konuya yaklaşır ve büyük tartışma başlar. Vizyona girdiği sene 3 dalda Oscar’a aday olan film kimi sinema otoritelerince tüm zamanların tek mekanda çekilmiş en iyi filmi olarak da gösterilmektedir.

– Pulp Fiction

Sanırım bir sinema sitesine yorum okumak için giren bir insanın bu filmi izlememe ihtimali pek yok ancak bilindik olması listeye dahil edilemeyeceği anlamına gelmiyor. Tarantino için yönetmenlik serüveninin ilk ciddi sınavı bol gevezeliğin üstüne soslanmış bolca çatışmayla ve hesaplaşmayla geçerken tüm bu alamet-i farikası sebebiyle unutulmaz diyaloglu filmler listemize girmeye de hak kazanıyor.

– Before Sunrise | Before Sunset | Before Midnight

Richard Linklater’ın her 9 seneye bir film sığdırdığı (1995, 2004, 2013) bu seriyi ayrı ayrı ele almak pek mümkün değil. Zira Jesse ve Celine’in aşkının anlatımı öylesine kuvvetli ki üç filmi de izlerken bildiğiniz tüm aşk hikayelerini unutacak, akıbetleri için kafa patlatacaksınız. Tabii ki tek oturuşta üçünü birden izlemek dediğim etkiyi yaratmayabilir zira ben ilk iki filmi 2008’de izledikten sonra çekileceği kesin olmamakla birlikte her sene film haber sitelerinde üçüncü filmin haberini görme umuduyla ömür çürüttüm. Diyalogların bu kadar içten ve akışkan olmakla birlikte bir o kadar da etkileyici olduğu başka bir film üçlemesi izlediğimi sanmıyorum.

Bir çırpıda aklıma gelen bunlar. Sizler de katkıda bulunursanız çok daha sağlam bir liste oluşturabiliriz. Gönder, gelsin !

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

1 Yorum “Diyaloglarıyla Efsane Olan Unutulmaz 6 Film

  1. Pulp Fiction üzerine proje de tanımam, film de tanımam.
    Dizi olarak ise yine Breaking Bad gönlümüzde taht kurmuştur.
    Replikler ve sahneler inanılmaz iyidir.
    Liste için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı