Die Welle/Tehlikeli Oyun (2008)

.

Kaos mu çıkartmak istiyorsunuz ?Öyleyse Mussolini,Hitler dirilmesini yada Bush’un tekrar başkan olmasını bekleyin.Geç bunları diyorsanız hormonu fazla kaçmış bir grup ergeni gaza getirin.

.

Bir grup ergen ile yapılmayacak bir iş yoktur.Kontrol altına aldıktan sonra çok sadık hizmetkârlardır.Rainer bile bu kadar itaatkâr olacaklarını tahmin edememişti.Okuldaki su topu takımını çalıştıran spor hocası Rainer öğretmenlerin arasında punk tavrıyla rahatlıkla ayırt edilebilir.Rock müzikten hoşlanır,okula fanı olduğu grupların tişörtleriyle gelen arıza bir öğretmen portresi çizmektedir.
Öğrencilere siyaset ile özellikle anarşi ilgili seçmeli ders vermek uzun zamandır kafasındadır ancak ilgili ders için hazırlaması gereken raporu unutunca anarşi dersini kılkuyruk tipli Dieter’e kaptırır.Bu yüzden Rainer’e otokrasi dersini vermek düşer.Anarşi dersini kaptırması farkında olmadan onda büyük bir etki yapmış ve anlattığı otokrasi dersini fazla ciddiye almaya başlamıştır.Çocuklar onun dersinde tek vücut gibi olmuş ve Rainer’e itaat etmeye başlamışlardır.Çocukların da monoton okul hayatlarına bir renk gelir,topluluk olmanın getirdiği gücü hissetmeye başladıklarında Dalga adını verdikleri oluşumu kurarlar.Kendi amblemleri,kendi selamlama şekilleri ve kendi kuralları olan bu grup çok kısa süre içinde okulda popüler hale gelmeye ve akabinde sözü geçmeye başlayan bir topluluk olur.Ancak ünlü bir reklam filminde de dediği gibi:“Kontrolsüz güç,güç değildir.”

.

Kitaptan uyarlanmış film oyunculukları ile pek akılda kalmayan ama genele bakıldığında inanılmaz sürükleyici bir film.Herşey o kadar çabuk gelişiyor ki bir an için kendinizi Dalga‘nın içinde hayal edebiliyorsunuz.Özellikle bizim ergenlere okulda ders niteliğinde izletilecek türden bir film.Bizimkiler filmin neresini anlarlar ama ?O da ayrı bir mevzu.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı