Devrim Arabaları (2008)

.

Ülkenin ilk devrimi daha dumanı üstündeyken Cemal Ağa bir devrime daha hazırlanır.O da Türkiye’nin ilk yerli otomobilini yapmak.Hem örümceklenmiş zihinleri açmak hem de sanayide dışa bağımlılıktan kurtulmak için başlanılan proje bazıları için kıvanç,bazıları için kazanç ve kimileri için de utanç kaynağı olacaktır.

.

Otomobili yapmak için Ulaştırma Bakanlığı TCDD’nin tecrübeli ismi Gündüz Bey’i projenin başına geçirir.Gündüz Bey de güvendiği başarılı mühendisleri etrafında toplar.Başta çoğu mühendis halkın ve bürokratların düşündüğü gibi projeye inanmaz.Hele ki 130 günde bitirmeyi hayal olarak görmektedirler.Ancak Gündüz Bey’in inancı ve mühendislerin başarı ve üretime açlığı,hayal denilen şeyin bile inandıktan sonra gerçekleşmesi olağan basit bir tabudan ibaret olduğunu gözler önüne serer.

.

Hititler ve Gelibolu belgeselleriyle ülkede bu türde ilk akla gelen isimlerden biri olan Tolga Örnek Devrim Arabaları’nda yine bu türe yakın bir çizgide ilerliyor.Özellikle bu film için doğru olan da bu.Yıllardır hikayesini dinlediğimiz,kendi kafamızda yoğun olarak muhakemesini yaptığımız bir konuya olmayan birşeylerin katılması bizi hayalkırıklığına uğratabilirdi.Ki ülkemizde bu tür tarihsel gerçekliği olan konular filme çekilirken yanlış olsa da yönetmenin yorum yapmasını yada senaristin bazı şeyleri oynamasını pek istemeyiz.Bu açıdan da yönetmen genel izleyiciye hitap eden bir film yapmış.
Filmde karakterlerin yaşlarında,isimlerinde ve aile yaşantılarında küçük oynamalar yapılmışa benziyor.Filmi daha iyi anlamak için mühendislerin arabayla uğraşmadıkları zamanlardaki yaşantıları yada yaşanamamışlıkları görmek gerekiyor.Herkesin hayatlarında birşeyleri feda ederek Devrim’i üretmesi kıymetini artırıyor.Bu anlamda da biraz hikayenin dışına çıkmak isabetli olmuş.Tolga Örnek gerçekten de yönetmenliğini layıkıyla yapmış ancak filmde eleştirilecek tek bir nokta var ki o da çok göze batmayacak bir unsur olsa yazmayacaktım.Meclis sahnesi…
Kameranın uzak planda çekim yaptığı meclisin dışındaki sütunlar inanılmaz yapmacık,soğuk ve eğreti duruyordu.Gerçekten de kötüydü ama bunun dışında filmi eleştirenleri yine filmden bir replikle açıklayabiliriz:“Bu ülkede başarılı olan hiçbir iş cezasız kalmaz.”

Buradan Devrim’i yapan mühendislerin arasında hayatta kalan tek mühendis olan Kemalettin Vardar ile yapılan söyleşiyi okuyabilirsiniz.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Devrim Arabaları (2008)

  1. Gerçekten bir kesinti olması + puan almasını sağlıyor. Kadrosuna zaten yorum yok.Son yıllarda çıkış yakalamış çok iyi aktörler var kadronun içinde.Karakter seçimlerinde zaten çok titiz davranılmış bu apaçık ortada.

    İzlenmeye değecek “yerli” filmlerden bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.