Definitely, Maybe / Kesinlikle, Belki (2008)

.

Bir reklamcılık şirketinde çalışan Will, iş çıkışı kızını almak için okula gittiğinde çocukların ve ailelerin telaşlı olduklarını görür. Bu telaşın sebebi; o gün okuldaki öğrencilere cinsellik dersi verilmesidir.Will’in dünyalar tatlısı kızı Maya eve dönüş yolunda babasını soru yağmuruna tutar.Penis, vajina, sokmak kelimelerini de defalarca kullanınca Will’in Maya’ya bazı şeyleri şifreli biçimde anlatması gerekecektir.Kısa bir bilgilendirmeden sonra Maya, “aşk çocuğu” olup olmadığını sorgular.Bir “kaza” sonucu dünyaya geldiğini düşünmektedir.

.

Çünkü anne ve babası boşanmak üzeredir.Yatma vakti gelen Maya, annesiyle nasıl tanıştığını anlatmasını ister babasından. Ayrıca öncesinde veya sonrasında hayatına başka kadınların girip girmediğini de öğrenmek ister. Will, Maya’nın bu isteğini kıramaz ve hayatına giren en önemli üç kadını, isimlerini değiştirerek anlatmaya başlar. Hikayenin sonundaysa Maya hangisinin annesi olduğunu tahmin etmeye çalışacaktır.

.

Üniversitede tanıştığı Emily,üniversiteden sonra gittiği New York’ta tanıştığı fotokopici April ve Emily’nin liseden arkadaşı olan Summer.Kariyer sahibi olmak isteyen Will, hikaye boyunca bu üç kadın arasında gidip gelir.Birisini sever ve aldatmaz ama daha sonra aldatıldığını öğrenir. Diğeriyle çok iyi arkadaştır ama iş iki adım öteye gitmemiştir.Öbürüyle her şeyi yaşamıştır ama yaptığı tek şey çok büyük işlere mal olmuştur.Fakat hikaye bunlarla da son bulmaz. Will’in bu üçüyle ilişkisi bitmiş gibi dursa da zaman içinde tekrar karşılaşıp bir şeyler yaşamaya başlarlar.

.

Maya’nın annesinin üçünün de olamayacağını, dördüncü kişinin hikayeye dahil olacağını düşünmüştüm ben.Fakat öyle olmadı.Zaten finale kadar hangisinin Maya’nın annesi olacağını kesinlikle tahmin edemiyorsunuz.Çünkü;hem Maya’nın annesiyle nasıl bir ilişkisi olduğunu bilmiyoruz, hem de bahsi geçen üç kadının yıllar içinde Will’in hayatına öyle veya böyle şekilde girmesi kesin bir tahmini zorlaştırıyor.
Eğlenceli senaryosu, romantik komedilere has zekice diyalogları ve esprileriyle benim son zamanlarda izlediğim en eğlenceli filmlerden birisi bu. Adam Brooks’un yazıp yönettiği film hoşça vakit geçirmek için bire bir.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Yorum “Definitely, Maybe / Kesinlikle, Belki (2008)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı