Defendor (2009)

.

Dünyanın hangi ucuna giderseniz gidin her semtim her mahallenin bir adet Aynalı Tahir’e ihtiyacı vardır.
Bulunduğu semtin Aynalı Tahir’i olan Arthur Poppington nam-ı diğer Defendor dar zıbınının göğüs kısmına plastik bantla “D” harfi yapıştırmış,kafasındaki kaska uzun farlar yerleştirmiş,imkanları dahilinde göz maskesi niyetine aynı hassasiyetle gözlerinin etrafını boyayan şahsına münhasır bir delidir.Gündüzleri şantiyede ıvır-zıvır işleri yaparak geçimini sağlayan Defendor,geceleri ise çıldırttığı eşek arıları,1’lik dediğimiz bilyeleri ve beyzbol sopasıyla kötü adamların kıçlarını tekmelemektedir.

.

Yine böyle bir akşam arabanın içinde bir fahişeyle işi pişiren bir polisin iyice pestilini çıkaran Defendor gamsız bir şekilde rutinini uygularken polis rövanşı alarak maçı uzatmalara taşır.Bu arada bir mola isteyen Defendor’a yardım eden küçük fahişe ufak bir vefa örneği sergiler ve bir süre Defendor ile ilgilenir.Tabii bu sırada Defendor’u iyice söğüşler ve aynı zamanda onun part-time çalışan beynine yeni şeyler enjekte eder.
Beyni bulanan Defendor kızın söylediklerine inanır ve yıllardır peşinde olduğu fakat hiç tanımadığı Kaptan Endüstri’ye yaklaştığı düşüncesiyle polisle ve onun yandaşlarıyla tekrar yakın temasa geçerek olayın derinine inmeye çalışacak hem de rövanşını alacaktır.

.

Başrollerinde Woody Harrelson ve Kat Dennings’in bulunduğu aslında üstte yazdığım kadar eğlenceli bir film değil.Yarım akıllı bir insanın hayata karşı mücadelesinden,kimlik karmaşasına kadar birçok üzücü diyebileceğimiz öğelerle bezeli.Aşırı kibar bir adamın kendine yüklediği sorumluluk ve akabinde yaşadığı olumlu tecrübeler sonucu kendini ve çıtasını biraz daha yükseltmesiyle devam eden trajik olaylar silsilesini izlerken yüzünüzün ifadesi çokça değişecek.Defendor,aynı kare içinde hem güldürecek hem de gözünüzden bir damla yaş getirecek bir film.Bu duruma Woody Harrelson’ın müthiş oyunculuğunun katkısı yadsınamaz fakat genç oyuncu Kat Dennings için aynı şeyleri söylemek mümkün değil.Bunun dışında aktörlükten devşirme yönetmen Peter Stebbings yönetmenlik kariyerine sağlam bir referans ile başlamış diyebiliriz.
Her ne kadar film sahalarda pek görmek istemediğim bir hareketle bitse de son dönemlerde böyle filmleri pek göremiyoruz.Bu yüzden sıradan bir delinin kahramanlık hikayesi olan bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.