David Fincher’ın Ejderha Dövmeli Kız’ı Geliyor

.

Steig Larsson’un çok satan romanı Ejderha Dövmeli Kız tavşanın suyunun suyu olarak yeteneği tartışılmaz Oscar ödüllü yönetmen David Fincher tarafından tekrar beyazperdeye uyarlanıyor.

Öykünün bir labirentten farksız yapısında cinayet, yozlaşma, aile sırları ve 40 yıllık bir gizemin peşinden koşan iki beklenmedik ortağın iç mücadeleleri yer alıyor. Mikael Blomkvist (Daniel Craig), yalan haberle suçlandıktan sonra şerefini kurtarmaya karar veren bir finans muhabiridir. İsveç’in en zengin sanayicilerinden olan Henrik Vanger (Akademi Ödülü® adayı Christopher Plummer) tarafından, geniş ailesinin bir üyesi tarafından öldürüldüğüne inandığı sevgili yeğeni Harriet’ın uzun zaman önceki kayboluşunu araştırmakla görevlendirilen gazeteci, başına geleceklerden habersiz bir şekilde, donmuş İsveç kıyılarının açığındaki bir adaya doğru yola çıkar.
Aynı anda, Milton Güvenlik hesabına çalışan alışılmadık ama becerikli bir araştırmacı olan Lisbeth Salander (Rooney Mara), Blomkvist’in geçmişini araştırmakla görevlendirilir. Bu görev, genç kadının Harriet Vanger’ı kimin öldürdüğünü araştıran Mikael’e katılmasına yol açar. Lisbeth, sürekli ihanete uğradığı bir dünyadan saklanmayı seçmişse de, hacker’lık becerileri ve sabit fikirliliği paha biçilmez birer özellilk haline gelmiştir. Mikael ağzı sıkı Vanger’larla yüz yüze gelirken, Lisbeth kablolu dünyanın gölgelerinde gezinir. Birlikte geçmişten günümüze bir cinayetler zincirini takip ederken, çağdaş suç dünyasının en azgın dalgalarına çekilirken tutunacakları, kırılgan bir güven bağı kurarlar.

Son zamanlarda İsveç sularına doğru kulaç atan Hollywood alışılagelmiş sömürme stilini daha naif kılıflara sokarak üst düzey yönetmenleri maşa olarak kullanıyor.Üçlemesi yapılmış filmin bir dahasını üçlemesini izlemek de hayli garip olacak gibi geliyor.Ne diyelim daha iyi bir prodüksiyonla kaliteli malzemeyi izlemek bizim de hoşumuza gidiyor.Alan memnun satan memnun haliyle…
Hollywood’un sert çocuğu Daniel Craig ile Rooney Mara’nın başrollerini paylaştığı film ülkemizde 13 Ocak 2012’de izleyicilerle buluşacak.

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “David Fincher’ın Ejderha Dövmeli Kız’ı Geliyor

  1. ejdarha ismi geçen bütün filmleri bu zamana kadar izlemişimdir.eminim ki bu da çıktığında gideceğim filmler arasında yer alıyor.sanırım bu filmle birlikte sinema için 100 tl ayırmam lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.