David Fincher ile Ejderha Dövmeli Kız Hakkında

Yönetmen David Fincher ve senaryo yazarı Steven Zaillian, Mikael ve Lisbeth’in, Harriet Vanger’in kayboluşunu araştırırken karşılaştıkları kurumsal, toplumsal ve kişisel çürümüşlüğe odaklanan Larsson’un taviz vermez üslubuna sadık kalmayı amaçladılar.
Zaillian, senaryoyu yazarken doğrudan Larsson’un sözlerinden ilham aldı. Fincher, “Senaryonun kumaşı, tamamıyla romandan biçildi,” diyor. Ekip, ilk kitabın girift öyküsünü film süresine sığdırmanın yanında, Milenyum romanlarını dünyanın dört bir yanındaki insanlar için cazip kılan unsurları da vurgulamak istiyordu. “En çok ilgimizi çeken karakterler, kitapları birer kültürel fenomen haline getiren Blomkvist ve Salander oldu, “ diyor Fincher. “Onlar muazzam bir enerji, sürtüşme ve dramatik olasılıklar sunuyordu.”

Fincher ve Zaillian’ın, kitabın şiddet ve intikam dolu sahnelerini yumuşatma gibi bir niyetleri yoktu. Fincher, “Bu filmin kadınlara yönelik şiddeti, belirli aşağılama şekillerini konu aldığı gerçeğine bağlı kaldık; bunu yumuşatmanın bir yolu yok,” diyor. “Ama aynı zamanda, izleyicilerin intikam hissini yoğun bir şekilde hissedebilmesi, bir yandan da ifade edilen fikirlerin gücünü fark etmesi için bıçak sırtında yürümeniz gerekiyor.”

“Film aslında Blomkvist üzerine; çünkü o, izleyici için bir giriş yolu yaratıyor,” diyor Fincher. “O daha geleneksel bir karakter; Lisbeth ise onun yörüngesinde dolaşan bir uydu. Bu nedenle de sadece muazzam bir cazibenin yanında Tanrı vergisi oyunculuk yeteneğine sahip, Daniel gibi birine ihtiyacımız vardı. Daniel o kadar iyi ki karakterle ilgili en küçük ayrıntıyı bile yakalayabiliyorsunuz.”

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı