Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Das Experiment/Deney (2001)

.

Das Experiment (Deney) filmi bir grup insanın para karşılığında mahkum-gardiyan rolleri edinmesini anlatan psikolojik-gerilim türünde bir filmdir.
Das Experiment (Deney) filmi insanların baskı ve mevki sahibiyken nasıl da insanlıktan çıktığını çok sert ve gerçekçi bir şekilde anlatıyor.Ayrıca filmi izlerken mahkum ve gardiyanların takındıkları tavırlar ve ruh hallerinin aslında metafor olarak düşünülebileceğini ve olayın basit bir deneyden fazlası olduğunu da anlamamız gecikmiyor.

.

Güç kullanımının yasak olmasına rağmen gücü eline alanın otoriteye karşı gelmesi durumu biz izleyenler için her ne kadar sürpriz olmasa da yine de bu kadar çabuk olmasını açıkçası deneyi başlatan doktor gibi ben de beklemiyordum.Deney filmini izlememin üzerinden uzunca bir zaman geçmesinden dolayı filmle ilgili çok fazla detay paylaşamıyorum ancak gerçek manada bir gerilim filmi izlemek isteyenlere filmi tavsiye ederim.Hollywood tarafından yeniden çevrilen filmin orjinaline öncelik tanımanızı filmden soğumamanız açısından öneriyorum.

Dipnot:Moritz Bleibtreu‘nun senaryo seçimleri çok doğru galiba.Adamın oynadığı neredeyse her fim istisnasız çok güzel.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Das Experiment/Deney (2001)” için 0 yanıt

Benim sevmediğim bir filmdir bu, kontrolden çıkan bir deneyi anlatırken yönetmen kendisi kontrolden çıkmış sanki:))Yusuf, bu arada biraz hareketlensek keşke! Sinemabed’in sürekli güncellendiği, çok sayıda yorum aldığı o eski günleri özledim. Tabii bu ‘ölü toprağı’nın içine kendimi de dahil ediyorum ama böyle sessiz sedasız görünce inan yazası gelmiyor insanın:))

🙂 Ferit yakında ben askerim bu aralar biraz sık güncellemeye çalışacağım ama yorum konusunda yapabileceğim birşey yok.Eskiden çok az ziyaretçi girerdi ama yorum bırakırlardı.Şimdi de çok ziyaretçi var ama yorum yok.Benim anlamadığım nokta insanlara yorum yazmaları yazıları okumaları için kayıt mecburiyeti tutmuyoruz ama yine de yazmıyorlar.

Anladım dostum, hayırlısı bakalım. Sen askerdeyken tamamen duracak o zaman sinemabed:)) Dönünce hareketleniriz o zaman:))

Kelle başına haftada bir yazı attırıversek yeter aslında 🙂

Filmi de çok severim. Benim diyen birçok korku filminden daha çok korkutmuştur beni. Elemanı kasanın içine sıkıştırdıkları sahnede ölüp ölüp dirilmiştim. Klostorofobisi olan birisi geberir valla o sahnede 🙂

bu film muhteşem bir psikolojik film piyanist filminin basrol oyuncusu oynuyor zaten favori aktörümdür kendileri 🙂 gerçekten izlenmesi gereken dehşet bir film oldugunu soylemeliyim 😀

filmi izlerken gerçekten sinirlerim bozuldu. insanlara verilen otoriteyi ve efendi-köle ahlakını didikleyen kaliteli bir film. ayriyeten Moritz Bleibtreu olağanüstü. hemen ardından im juli gibi bir romantik-komedi-dram filminde oynaması ne kadar yetenekli bir oyuncu oldugunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir