Dallas Buyers Club/Sınırsızlar Kulübü (2013)

sınırsızlar kulübü filmi

Homofobik bir kovboyun ilginç hayat hikayesini anlatan Sınırsızlar Kulübü şüphesiz 2014 yılının en iyi filmlerinden biri.

Ron Woodroof Dallas’ta yaşayan duruma göre bull riders (rodeo geleneğinden boğanın üzerindeki kovboy) duruma göre de kumarbazdır. Bir şekilde sürekli yolunu bulmayı başaran Ron kadınlara da oldukça düşkündür ancak bu konudaki pervasızlığı yüzünden AIDS’e yakalanır. Hastalığını başlarda bir “homo hastalığı” olarak gören ve durumunu kabullenmeyen Ron durumu gittikçe kötüleştiğinde bir araştırma yapar ve durumunu kabullenir. Onun için tedavi süreci başlayacakken ilaç şirketlerinin bu hastalığı geniş bir pazar olarak görmesi ve pervasızca davranmasını sindiremez ve kendi alternatif yöntemlerini bulmak için sağ omzunda serumla yollara düşer.

2014 Oscar ödüllerinin en güçlü adaylarından biri olan Sınırsızlar Kulübü insanın kararlılığı ve değişimi üzerine oldukça net mesajlar veriyor. C.R.A.Z.Y filmiyle ünlenen yönetmen Jean – Marc Vallee’nin müthiş yönetimi, Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun muhteşem performanslarıyla 6 dalda Oscar’a aday olan film ana mesajının yanında son zamanların sık söylemlerinden biri haline gelen “ilaç firmaları gerçekleri” vurgusunu da film boyunca yapmayı ihmal etmiyor.

sınırsızlar kulübü filmi

Özellikle burada Matthew McConaughey’den ekstra bahsetmek lazım. Son dönemlerdeki başarılı film tercihleri ve performanslarıyla reputasyonunu bir sınıf atlatan oyuncu için bu film sanırım doruk noktası oldu. Karakterin ruh halini yansıtmakta o kadar başarılı ki metod oyunculuğu yöntemine başvurmasa bile yine adından kesinlikle söz ettirirdi.

Eğer siz de karakter gibi homofobikseniz filmi izledikten sonra eşcinsellere olan bakış açınız değişebilir. Derdini gayet net aktaran ve böylesi hassas bir konuda bunu istismar etmeden izleyicisine ileten film karamsar konusuna rağmen işleniş bakımından oldukça pozitif. Bu da onu unutulmaz filmler arasında rahatlıkla yer bulmasını sağlayacaktır.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.