Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Dağ (2012)

.

Dağın tepesindeki karakolda birbirleriyle sıkı bir mücadeleye girişen iki asker dağın ortasında yapayalnız kaldıklarında mücadele güçlerini hayatta kalmak için harcayacaktır.
Upuzun dönem asker Bekir ile kısa dönem asker Oğuz, Tom ve Jerry’yi aratmayacak derecede birbirlerini sevmektedir. Koğuşta, gazinoda, intikalde kısacası her yerde birbirlerine sıklıkla sevgi gösterisinde bulunmaktadır. Askerliğini yapan her uzun ve kısa dönemin birbirlerine duyduğu bu derin sevgi gösterisi olağanüstü bir durumdan ötürü mekan değişikliğine sebep olur. Yeni mekan bu iki asker için sevgilerine göstermeye engel olmasa da önceliklerini değiştirecektir.

.

Estetik ve teknik bakımından kusursuza yakın bir film olan Dağ askerlik kavramına farklı açılardan eğilerek izleyiciye geniş bir perspektifte yorum yapmasına olanak sağlıyor. Hayatı pamuk ipliğine bağlı askerlerin psikolojilerini karmaşık kurgusu ve başarılı kamera kullanımıyla net bir şekilde ortaya koyan senarist/yönetmen Alper Çağlar ilk filmi Büşra’dan sonra da başarı çıtasını hızla daha yukarıya taşıyor. Savaştan çok askerin kendi iç cebelleşmesine ve onun toplumla olan hesaplaşmasına vurgu yapan film sosyolojik misyon anlamında da beklenenin çok üstünde…

Ufuk Bayraktar’ın Bekir karakterinde döktürdüğü, Çağlar Ertuğrul’un Oğuz karakterinde vasat bir performans sergilediği Dağ filmi askere gitmeyen bünyeler için her ne kadar Fransız kalınsa da o havayı soluyanlar için hoş bir seda gibi… Özellikle gerçekçilik bakımından sıfır tavizle yazılmış senaryonun bile başlı başına alınıp okunması ayrı bir keyif olurdu. Alper Çağlar sinemasıyla tanışmamı sağlayan bu muhteşem filmi şiddetle tavsiye ediyorum.

Dipnot: Şahsen filmin sonundaki jenerikteki minnettarlığın samimiyetinden hiç şüphem yok.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir