Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Corpse Bride/Ölü Gelin (2005)

.

Bir filmin girizgahından bile yönetmenini biliyorsanız o filmin yönetmeni dünyaya iz bırakan bir dahidir.
Bir Haneke,bir Tarantino,bir Woody Allen ve de bir Tim Burton…Birisi bu yönetmenlerin filmlerinin birisinin ortasında beni salona terketse filmin hangi yönetmenin olduğunu çözebilmem maksimum iki dakikamı alır sanırım.Hepsinin kendine özgü anlatım dili,kendileriyle özdeşleşmiş kamera kullanımı ve kendilerine özgü mesaj kaygıları var ancak ortak noktaları dahi olmaları ve kitlelerini doyurmaları.
Tim Burton da filmlerinin genel teması olan kasvet,çirkin yüzler,koyu makyajları kullanmayı her zaman sever.Onun yarattığı karakterlerin pek eşi benzeri yoktur.Rüyalarınıza bile uğramayacak tipleri filmlerinde raksettiren Burton bu açıdan hayalgücünün sınırlarını izleyiciyle beraber zorlamayı seven bir yönetmen.Bu açıdan rüyalarınıza yaratıcılık kattığı bile söylenebilir.Eğer rüya görme konusunda sıkıntınız yoksa Beter Böcek’i izledikten sonra uyumanızı tavsiye ederim.

.

Animasyon alanında da yeteneğini konuşturan Tim Burton Corpse Bride filminde çulsuz soyluların kızının zengin görgüsüzlerin oğluyla olacak tamamen çıkara dayalı evliliğin hikayesini anlatır.Kız hayalinin erkeğini beklerken karşısına çıkan fırsat da şansına tam istediği gibidir.Ailelerin çıkarları ve gençlerin çıkarları tam olarak örtüşür ancak genç adamın sakarlığı nikahı ve dolayısıyla çıkar ittifakını sekteye uğratır.Genç adamın sakarlığı ona pek de istemediği ama kaçamayacağı yepyeni bir dünyanın kapılarını açacaktır.
Müthiş çizimleriyle,Okan Bayülgen’e benzeyen kurtçukla ve müzikal fırtınası estiren iskelet takımıyla film bir animasyondan beklenilecek herşeyi tam anlamıyla karşılıyor.Animasyon sevenlere bu film şiddetle tavsiye edilir.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Corpse Bride/Ölü Gelin (2005)” için 0 yanıt

en sevdiğim animasyonlarda bende bende tavsiye ediyorum hocam 🙂 animasyon filmlerini sevin sevmeyin bu film 2005 tarihinde yapılmıs olmasına rağmen görsel bir şölen sunan basarılı yapımlardan

Kesinlikle mükemmel bir animasyona sahip olan bir film. Küçük ve orta yaş grup animasyon tutkunları için bire bir görüşündeyim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir