Kategoriler
Film Yorumları

Cold Souls/Dondurulmuş Ruhlar (2009)

.

Ünlü oyuncu Paul Giamatti oynadığı son oyuna bir hafta kala rolüne konsantre olamamakta ve bir tür depresyon geçirmektedir.
Kendini boşlukta hisseden ve anlamsız bir boşvermişlik içinde bulunan Paul Giamatti bir dergide gördüğü ruh saklama yazısını ilk önce önemsemese de gidip ne olduğuna bakmaya karar verir.Ruh saklama şirketinin ofisine gittiğinde Dr. Flintstein’ın ikna edici ve nazik konuşmasından etkilenir ve ruhunu nadasa bırakmaya karar verir.

.

Şahan’ın beyninin %99’unu aldıran adam tiplemesinde olduğu gibi “Oh be!Rahatladım” demese de ruhunun bedeninde kalan %5’lik kısmıyla bir süre ilginç bir deneyim yaşar ancak bu durumun da Paul Giamatti’nin bünyesine katkı sağladığı söylenemez.Ayrıca boşvermişlik durumu had safhaya ulaşır ve garip davranmaya başlar.
Tekrar doktoruna başvurduğunda doktoru tarafından tekrar ikna edilir ve Paul Giamatti’ye bir Rus şairin ruhu nakledilir.Oynadığı oyunda başarılı olan ancak Rus şairin karamsar,yalnızlık ve kaygı dolu bünyesini kaldıramayan Paul Giamatti kendi ruhuna dönmeye karar verdiğinde onu güzel bir sürpriz beklemektedir.

.

Sophie Barthes’in yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi Dondurulmuş Ruhlar ütopik bir konu üzerinden insana farklı duygular hissettiriyor.Zaman zaman çok sıkıcı hale gelebilen film özellikle kişilerin yaşadığı sanrılar kısmında sıkıcılık dozajını artırıyor ancak ruhlar ve ruh transferi hakkında eksik bilgiden dolayı bu durumu yaşadığımız ortaya çıkıyor.Bu yüzden Dondurulmuş Ruhlar’ın ikinci defa izlendiğinde çok daha fazla anlamlı ve daha çok keyif alınan bir film olduğunu düşünüyorum.
Filmin Rusya ayağı kafanızdaki şeyleri çözümlüyor ve filme ihtiyacı olan hareketi kısmen de olsa katıyor.İşin her ne kadar dramatik yönü de olsa filmin bu türle pek ilgilenmediğini düşünüyorum.Ruhları taşıyan insanların yanında ruhlarını satan insanların hayatlarına kısa bir bakış atmak filmi çok daha etkili kılabilirmiş.
Herşeye rağmen Dondurulmuş Ruhlar filmi her zaman görebileceğiniz tarzda bir yapım değil.Sıkıcılık kısmında biraz dişinizi sıkın ve ruhunuzu özgür bırakın.Ben yaptım,herkese de tavsiye ederim.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Cold Souls/Dondurulmuş Ruhlar (2009)” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir