Çizmeli Kedi (Puss in Boots) Filmi Geliyor

.

Beyazperde’nin en meşhur çizgi karakterlerinden Çizmeli Kedi farklı filmlerdeki maceralarından sonra başrolü eline alıyor ve 13 Ocak 2012’de sinemaseverleri selamlıyor.

Adı dilden dile dolaşan meşhur savaşçı, aşık ve kanun kaçağı Çizmeli Kedi, Shrek ile tanışmadan çok önce kasabasını kurtarmak için hayat okulundan mezun, çetin ceviz Kitty Yumuşakpati ve elebaşı Humpty Dumpty ile bir maceraya atılınca kahraman olur.
Çizmeli Kedi ve ekibinin başarısız olduğunu görebilmek için her şeyi yapabilecek, kötülükleriyle ün salmış haydutlar Jack ile Jill ise işleri daha da karıştırır.

Çizmeli Kedi’yi seslendiren Antonio Banderas karakteri hakkında şunları söylüyor;

“Bu harika bir karakter. Ona 2002 yılında sesini vermeye başladığımdan beri keşfettiğimiz pek çok renk var. Kedi romantik ve efsanevi bir kahraman. Harika bir kalbi var. Onur ve sadakat hisleri taşıyor.Aynı zamanda biraz yaramazlığı da var, bence bu işe sadece ilginçlik katıyor. Çocuklar onun bu yönünü de çok seviyor. Gerçi Shrek filmlerinde ortaya çıktığı zaman hakkında pek fazla şey bilmiyorduk. O zaman gizemliydi; hâlâ da biraz öyle. Bana göre ikiye bölünmüş bir karakteri var; onu komik yapan da bu.”

.

Biraz felsefi bir yaklaşımla, Banderas bu ufak tefek kedinin ifade ettiği daha büyük şeylere de değiniyor: “Bana göre, bu sadece bir kedi değil. Bana göre, bir şeyleri ifade etme kapasitesi olan bir canlı. Yaşadığımız bu çok zor zamanlarda dünyanın her tarafındaki insanları güldürebilme yetisine ve imkanına sahip olmak bir onur ve ayrıcalık. Bu bir armağan. Neredeyse on yıldır, en başından beri, Amerikan popüler kültüründe, sonraysa tüm dünyada Kedi’nin kendine has bir yeri var. Kedinin öteki ülkelerdeki yankılarına da tanık oldum. İspanyol olduğum için, karakteri sesimle daha çok insana, yaklaşık 800 milyon fazla insana ulaştırabiliyorum, çünkü karakteri iki İspanyolca lehçesinde seslendiriyorum – biri Güney ve Orta Amerika’ya has deyim ve esprilerle oraya gidiyor, öteki ise İspanya için Kastilyaca seslendirdiğim versiyon.”
Banderas’ın, beyaz perdedeki dostuyla pek çok ortak becerisi var: Kılıç kullanabiliyor (İki Zorro filminde oynarken edindiği bir beceri), dans edebiliyor (Broadway ve sinemada gösterdiği gibi). Bunların yanı sıra, Banderas pek çok filmde kalıplaşmış “Latin aşık” karakterini canlandırmada kendini fazlasıyla kanıtlamış bir aktör: “Ben ondan daha uzunum elbette, ama Çizmeli Kedi ile birbirimize çok benziyoruz.”

Çizmeli Kedi Fragmanı

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.