Christopher Nolan ile The Dark Knight Rises Üzerine

.

Neredeyse bir yıldır görselleriyle fragmanlarıyla heyecanla beklediğimiz Kara Şövalye Yükseliyor’un vizyona girmesine kısa bir süre kala filmi izlemeden önce yönetmen Christopher Nolan’ın ağzından olan bitenleri dinleyelim.

Yönetmen-yazar-yapımcı Christopher Nolan : “Hikayemiz sekiz yıl sonrasından, Batman ile Gordon’ın başarılı olmuş göründüğü, artık Kara Şövalye’ye ihtiyaç duyulmayan bir zamanda başlıyor. Bu açıdan bakıldığında, Bruce Wayne savaşı kazanmış ama olanlar yüzünden travma yaşamakta ve Batman figürü olmaktan kendini nasıl kurtaracağını bilememekte. ‘The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor’, büyük ölçüde, onun ve diğer karakterlerin daha önceki filmlerde yaptıklarının sonuçlarını ele alıyor.
Hepimiz bu öyküyü tamamlamak için heyecanlıydık; Gotham’a dönmek için başlıca esin kaynağımızdı. Ayrıca, izleyicilere bir yandan görmedikleri bir şeyler sunarken bir yandan da ilk iki filme dayanan beklentileri gerçekleştirme konusunda muazzam bir sorumluluk hissettik. Çok zorlu bir dengeydi” diyor.

.

Yönetmen kötü adam ihtiyacı konusunda ise şöyle diyor;

“Bir sonraki kötü adamın kim olacağına karar verirken bu kişinin Joker’den tamamen farklı biri olması, katıksız bir güç sergilemesi elzemdi. Bruce Wayne’in Batman olarak ortaya koyduğu fiziksel öğe çok önemli; oysa ilk iki filmde onun bu yönüne gerçek anlamda meydan okumadık. Batman’in gerek fiziksel gerek zihinsel açıdan kendisine denk bir rakiple karşılaşmasını gerçekten istedim. Bane kaba gücünü görevi için fanatik bir kararlılıkla birleştiriyor ve bu bileşim onu durdurulamaz kılıyor.”

Bruce Wayne’in Wayne Malikanesi’nden yeniden çıkmasının nedeni Bane değildir; Batman efsanesinde daha çok Kedi Kadın olarak bilinen, Selina Kyle adında fevkalade yetenekli bir hırsızla yaşadığı ilginç karşılaşmadır.Christopher Nolan bu konu hakkında şöyle diyor;

“Bu filmde Kedi Kadın’ın olması gerektiği konusunda çok güçlü hislere sahiptik, ama her zaman karakterleri kendi dünyamıza organik bir biçimde entegre etmenin bir yolunu ararız. Selina açgözlü bir kedi hırsız, gerçekten de tam bir klasik ‘baştan çıkaran kadın’ (femme fatale). Hikayeye giriş yolum buydu ve işte ikonlaşmış Kedi Kadın fikrine böyle ulaştık”.

Nolan ayrıca Bruce’un tüm bu yıllar boyunca Batman kimliğinden vazgeçerek her iki kimliğini de tam anlamıyla feda ettiğini ifade ediyor: “Amacı her zaman adalet için savaşmak olmuş olsa da artık bir görevi olmayan bir adam olarak çıkıyor karşımıza”.

“Her zaman Batman karakterine yönelmiş olmamın nedeni onun serveti dışında süper güçleri olmayan bir süper kahraman olması” diyor Nolan ve ekliyor: “Olağanüstü gücü uç noktadaki motivasyonu ve şaşmaz kararlılığından geliyor ki bu da onu çok inanılır bir birey yapıyor”.

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.