Children of Men/Son Umut (2006)

.

Bu filmi Akın’ın yazdığını düşünürek okumaya girdim siteye ama madem yazılmamış yazmak farz oldu bu filmi izledikten sonra. Az önce bitti film ve bittiğinde ekrana öylece bakakaldığım nadir filmlerden birisi. Yönetmenliğini Alfonso Cuaron’un yaptığı film, 2006 yılında; En İyi Sinematografi, En iyi Kurgu ve En iyi Uyarlama senaryo olmak üzere 3 dalda Oscar’a aday olup maalesef ödül alamamıştır. Bunu gördükten sonra akademiye olan saygımı yitirmeye başladım.

.

2027 yılı İngiltere’sindeyiz. En son doğan bebeğin doğumundan 18 yıl 5 ay 11 gün geçmiş, tüm dünyada kısırlık baş göstermiştir. İngiltere ise büyük bir mülteci istilası altına girmiş, yakaladıkları mültecileri oluşturdukları kamplarda toplayıp sınırdışı etmeye çalışmaktadır. Tüm bu olaylar silsilesinin içerisinde Theo Faron, ara sıra ziyaret ettiği eski arkadaşı Jasper ile görüşüp monoton bir hayat sürmektedir. Bu monotonluk günün birinde arkasına atıldığı bir kamyonette son bulur. 20 yıl önceki eski kız arkadaşı Julian, mültecileri haklarını korumaya yönelik bir yasadışı örgütün lideridir. Theo Faron’dan tek istediği, bir mülteci olan Kee’nin hiçbir zarar görmeden ülke dışarısına çıkması için gerekli olan kağıtları bulmasıdır. Bunun için Theo’ya 5000 Pound teklif eder ve hikayemiz start alır.

Uzun süredir harddiskimin bir köşesinde duruyordu bu film. İzledikten sonra daha önce neden izlemediğim için kızdım kendime. Gerçekten hayatımda izlediğim en gerçekçi savaş sahnelerine sahip. Kurgusu ve hikayesini eleştirmek zaten filme hakaret olur. Lafı daha fazla uzatmıyorum. Son olarak diyorum ki; ne yapıp edip bu filmi izleyin.

Dikkatimi çeken güzel sahneler;

Theo ve Kee’nin mültecilerin yaşadığı apartmandan çıkarken mültecilerin ve askerlerin öylece bakakalması.(Gözlerim dolmuştu bu sahnede)
Theo’nun mültecilerin bulunduğu apartmana girerken yaşanan çatışmalar, kameraya kan sıçraması ve gerilimin dozunun yavaş yavaş artması oldukça gerçekçi sahnelerdi.
Julian’ın arabada vurulmasından polislerin ölmesine kadarki yaşanan sahnenin tek plan çekilmiş olması.
Ve tabiki son sahne…


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.