Che:Part One/Che:Birinci Bölüm (2008)

.
Bir ulusun geleceğine yön veren doktor,devrimci ve düşünce adamı Che’nin nesiller boyunca dillerden dillere anlatılacak olan hikayesi sonunda ölümsüzleştirildi.Hem de layıkıyla…

.

Bir devrim evinde tanışan Fidel ve Arjantinli doktor Che birlik olup 82 adamla birlikte küçük bir tekne ile Küba’ya doğru yol alır.Amaç;zorbalıkla başa geçen Batista’yı devirmek ve ülkeyi emperyalist Amerika’nın boyunduruğu altından kurtarmaktır.Ancak devrim için de bu işe baş koyacak insanlar,devrimcilere mühimmat sağlayacak olan para kaynakları ve bu işe devrimciler kadar inanacak bir halkın olması gerekmektedir.İşte Ernesto Che Guevara devrimi sağlayacak gönülleri buldu.Köylülere yardım ederek onların kendilerine yardım etmesini sağladı.İnsanlara okuma-yazma öğreterek cahil bir toplumun sadece devrimle kalkınamayacağını anlattı.Her türlü zor şartlarda yaşadı ve komutasındaki birçok askerin de bu anlamda ilham kaynağı oldu.

.

Filmin baştan nasıl biteceği belli olduğundan dolayı bunun bir dezavantajı hissediliyor.Bazılarının Amerikalı yönetmen Soderbergh’ten kuşkulandığı gibi taraflı bir anlatım yok.Aksine son derece objektif diyebiliriz.Film Amerika’da iki parça olarak gösterime girdi.Bakalım bizim ülkemizde nasıl gösterime girecek ? (Ya da gösterime girecek mi ?)
Benim asıl takıldığım nokta ise filmin neredeyse tamamının devrimin planlama aşaması veya müzakerelerden çok,savaş yönüyle ele alınması oldu.Tabii ki devrim savaşılarak kazandı ancak böyle de olunca izlediğimiz kadarıyla Che’nin içsel yönü hakkında pek bir fikir sahibi olamıyoruz.Tabi acele etmemek gerek.Belki de bu yönünü ikinci film için saklıyor olabilir.

Not:Yazıdaki yanlış bilgi veya izlenim ne derseniz kaldırılmıştır.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Che:Part One/Che:Birinci Bölüm (2008)

 1. Ofisteki resim üzerine bir fikrim yok ama şu anda istediğim şey bu filmi izlemek. Che’yi severim ve ezelden beri Che’ye benzettiğim Benicio’yu da çok severim. Motorsiklet Günlüğü’nü çok beğenmiştim. Başka bir Che filmi hele ki Benicio’lu sanırım tadından yenmez sanırım.

  Sinemabed’i ve şu sarı rengini çok seviyorum. Güvenlik kodu olarak davul geldi, bence sinemayla alakalı şeyler gelmeli. Bir haftada iki kez şaşırttın beni. (ilki gran torino idi) Böyle devam et ve izlemediğim filmleri gözüme sok. =) Kolay gelsin.

 2. Eksik olma abi,biz de seni çok seviyoruz.Ve biraz daha sık yazmanı bekliyorum açıkçası.(:
  Güvenlik kodu konusunda haklısın.Daha sinemasal birşeyler ayarlayacağım oraya.Teşekkürler. 😉

 3. Sırf davulu görmek için olmasada merak etmedim değil.
  Che hayranımıyım?
  HAYIR.
  Ne işim var burada?
  Kardeşim bu adamın kitaplarını okur durur belkide oradan bir sempati kapmış olabilirim. Kardeşimi seviyorum.
  İyi yada kötü fark etmez yaptığın işin en iyisi olmalısın.
  Bu anlamda demem o ki “işini iyi yapanları severim”
  Anladınız siz onu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı