Che:Part Two/Che:İkinci Bölüm (2008)

.

Küba’daki başarılı devrimden sonra Che’nin kafasında Latin Devrimi’ni tamamlamak vardır.Che bir yandan Dünya’nın dört bir yanında kominist yoldaşlarına destek olurken bir yandan da Amerikalı yetkililerce fellik fellik aranmaktadır.


.

Kılık değiştirip kendini Bolivya topraklarına atan Che burada da Küba’daki devrime benzer bir devrime ulaşmak için gönüllülerden bir ekip oluşturur.Ancak gittiği yerlerde yakalanma ihtimaline karşı kimliğini gizler ve kendini Fidel Castro’nun bir arkadaşı olarak Bolivyalılara tanıtır.Küba’daki benzer hayatı Bolivya’da da görmek mümkündür ve Che yine Küba usülü bir devrim yapmayı planlar.Ancak devrim için halkından gerillasına tam bir güven gerekmektedir.Aynı zamanda gerillanın da liderine…
Ülkelerine yabancı bir devrimcinin liderliğinde devrim yapma düşüncesi Bolivyalıların aklına pek yatmamıştır.Bu yüzden silahlanma safhasından eylem safhasına bir türlü geçilemez.Bu yüzden asker ile gerilla arasında kalan Bolivya halkı devrimin kaderini belirleyecektir.

.

İlk filmde Küba devriminin başarısı ve Che’nin nasıl Dünya’nın dikkatini çektiğini görmüştük.İkinci film ise başarısız bir devrimin hikayesi.Yine ilk filmde olduğu gibi biyografik ve aslına sadık kalınmış bir anlatım yöntemi var.Sürprizlere yer yok,tam bir belgesel havasında.Zaten senaryolaştırma da Che’nin “Bolivya Günlükleri” kitabından yapılmış.Hal böyle olunca ilk filmde olduğu gibi kısa da olsa heyecan arayanları hayal kırıklığına uğratan ama Che’yi yakından tanımak isteyen kitap tembeli insanlara da fikir verebilecek bir yapım olmuş.
Yazıyı yazmaya karar verdikten sonra bugünün 1 Mayıs olduğu aklıma geldi.Bu açıdan günün anlam ve önemine uygun bir film tanıtımı olmuş.İyi de olmuş…

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman
Che:Part One İncelemesi

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Che:Part Two/Che:İkinci Bölüm (2008)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı