Kategoriler
Film Yorumları

Charlie Bartlett/Charlie İş Başında (2007)

.

Lise öğrencisi olan Charlie Bartlett’ın en büyük isteği okulun en popüler öğrencisi olmaktır. Bunun için kıvrak zekasının da yardımıyla yapmayacağı şey yoktur… Charlie, gitmiş olduğu son liseden de sahte kimlik düzenlediği için atılınca artık kayıt yaptırabileceği başka bir özel lise olmadığını fark eder. Gideceği tek yer devlet okuludur.

.

Karşısına çıkan A’dan Z’ye herkese eşit davranmayı huy edinmiştir Charlie.Onun gözünde tüm insanlar eşittir ve imkansız diye hiçbir şey yoktur. İnsanlar istedikleri her şeyi yapabilirler. Buna inanmaları için Charlie de elinden geleni yapacaktır.
Yeni okulundaki ilk günü pek iyi geçmez. Fakat bir süre sonra okulun erkekler tuvaletini kendi ofisi olarak kullanmaya başlar. Derdi olan öğrencileri dinler. Gerekli gördüklerine de annesinin daima hazırda beklettiği psikiyatrları kullanarak ilaç temin eder. Arkadaş çevresi gittikçe genişleyen Charlie artık okulun en popüler öğrencisi olmuştur. Yaptığı etkinlikler de okulun sevilmeyen müdürü tarafından takibe alınmıştır. Charlie’ye gittikçe kıl olmaya başlayan müdür, onun kızıyla yakınlaştığını fark edince iyice küplere biner ve okuldan kovulması tek bir falsoya bakar.

.

İlk bakışta öyle görünse de bildiğiniz sulu zırtlak gençlik komedilerinden değil bu film. Yükseklerden uçmuyor ve hem yönetimiyle hem de Anton Yelchin, Robert Downey Jr., Kat Dennings, Hope Davis gibi oyuncularının yardımıyla izlenilebilirliğini arttırıyor. Pek çok gençlik filmindeki sulu zırtlak yapının aksine yer yer ciddi, genel olarak da ölçülü komedi anlayışı da gücünü arttırıyor.
Yalnız, Kat Dennings ne biçim hatunmuş arkadaş! Ne .ayarım var ya ona!

IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“Charlie Bartlett/Charlie İş Başında (2007)” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir