Changeling/Sahtekar (2008)

.

Beklemek ve sabretmek her zaman doğru seçenek olmayabilir.Bazen direnmek,saldırmak ve diş göstermek emelinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.Ama bunu yapmak en azından o emeliniz için sizin gibi saldıracak ve direnecek yandaşlar kazandırabilir.

.

Christine Collins,hayatını oğluna adamış bir duldur.Oğlu Walter gündüz okuldayken o da telefon santralinde orta düzey yöneticilik yapmaktadır.Bir tatil günü acil bir durum için işyerine gitmesi gereken Christine oğlunu evde bırakır.İşini halledip eve döndüğünde ise oğlunu yerinde bulamaz.Bir süre kendi aradıktan sonra polisi arar ama polis 24 saat dolmadan gelemeyeceğini söyler.Ertesi gün başlayan aramalar birkaç ay sonra sonuçlanır.Polisten Bayan Collins’e oğlunun bulunduğu haberi verilir.
O zamanlar LAPD*’nin itibarı yerlerdedir.Sürekli yaptıkları hatalar ve sert tutumları nedeniyle halkın gözünden düşen kurum bu olayla tekrar eski itibarını kazanmak ister.Bu yüzden bu buluşmaya bütün medya mensuplarını davet edip ortalığı velveleye verirler.Buluşma anı gelir fakat Bayan Collins ısrarla çocuğun kendi çocuğu Walter olmadığını söyler.Ancak kaptan Jones kurumu bir kez daha gülünç duruma düşürmemek için Collins’e şok geçirdiğini ve çocuğun kendisine ait olduğunu söyleyip eve götürmesi konusunda ikna eder.Ancak eve varıldığında çocuğun fiziki özellikleri Walter olmadığını kanıtlar.Collins’in ısrarla oğlunu istemesi ve bu noktada teşkilata karşı sergilediği duruş LAPD* ile ciddi sorunlarının oluşmasına neden olacaktır.

.

Bir true based story daha…Film 1920’li yılların dünyasının söz konusu Amerika olsa dahi insan hakları bakımından ne kadar ilkel olduğunu çarpıcı bir biçimde anlatıyor.Clint Eastwood‘un yönettiği bu sürükleyici ve fazlasıyla duygusal film tahminimce bu sene Oscar ödüllerinden boş dönmez. Zaten Eastwood’un yönettiği filmler üzerine konuşulacak veya eleştirilecek bir nokta da bulamıyoruz genelde.Diyebileceğim tek şey yine kusursuz bir iş çıkarmış.

*LAPD:Los Angeles Polis Departmanı


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı