Cem Yılmaz ve Karakterleri

thumbnail

Türkiye’de bu kadar geniş kitlelerce yaşarken saygı duyulan ve sevilen nadir insanlardan biri olan Cem Yılmaz’ın filmografisine geriye dönüp baktığımızda ne gibi karakterlerle bizi kendine bağlamış bir görelim.

Cem Yılmaz Herşey Çok Güzel olacak filmindeki Altan Çamlı karakteriyle başlayan sinema kariyerine son olarak Ferzan Özpetek’in son filmi Şahane Misafir’deki Yusuf Antep karakterini dahil etti.

İşte geçmişten bugüne Cem Yılmaz karakterleri;

Herşey Çok Güzel Olacak  (Altan Çamlı)

Macera peşinde koşan günübirlik yaşayan fakat yine de büyük hayaller kurmaktan geri kalmayan Altan Çamlı karakteri Cem Yılmaz’ın sinema kariyerinin ilk basamağıdır.Filmde abisi canlandıran Mazhar Alanson ile iyi bir ikili oluşturan Cem Yılmaz 1998’de çevirdiği bu filmle belki de ileride planlamadığı bir noktaya gelmesinin ilk adımını atmıştı.

Vizontele (Fikri)

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve Tüm zamanların en iyi Türk komedi filmlerinden biri olan Vizontele filminde Cem Yılmaz bol keseden atan,kasabadan bir kere ayrılmasına rağmen bir ömür boyu anlatacak malzeme çıkartan kasabanın fırıldağı Fikri’yi canlandırmıştı.İlk filmi kadar çok fazla dakikası olmasa da “Zeki Müren de bizi görecek mi ?” repliğiyle aldığı kısa sürenin hakkını vermişti.

G.O.R.A ( Arif , Komutan Logar , Erşan Kuneri )

Kendi yazdığı ve Ömer Faruk Sorak’la birlikte yönettiği GORA filmiyle Cem Yılmaz rüştünü ispat etmiş ve “Türkiye’de En Çok İzlenen Yerli Film” rekorunun da sahibi olmuştur.Yılmaz filmde köylü kurnazlığının altında yufka gibi bir yüreğe ve atarlı bir bünyeye sahip olan Arif ana karakterinin yanında , kötülükte ihtisas yapmış sözüne güven olmayan Komutan Logar ve 80’li yılların erotik furyasına kendini kaptıran ve sayısız film çeviren,hızlı konuşan ve hala gizemini koruyan Erşan Kuneri gibi iki yan karaktere de filmde hayat vermiştir.

Özellikle Erşan Kuneri karakteri seyircinin gönlünde yer etmiş ve sevenleri tarafından ayrı bir filmde izlenmeyi beklemektedir.

Organize İşler ( Müslüm Duralmaz )

Yine bir Yılmaz Erdoğan filminde kısa bir rolle karşımıza çıkan Cem Yılmaz filmde Müslüm Duralmaz adında stil sahibi,soğukkanlı ve varoluşçu bir şekilde konuşan bir mafya babasını canlandırır.

Yine kısa rolüne rağmen “1) Dayak Nedir ? 2) Neden Atılır ?” repliğiyle akıllarda yer etmeyi başarmıştır.

Hokkabaz ( İskender Tünaydın )

Filmde ağır bir kaybeden olarak hayatını sürdüren saflıkta sınır tanımayan İskender Tünaydın adında bir sihirbazın ilginç yol hikayesini sergileyen Cem Yılmaz komediden başka bir alanda başarılı olamaz diyenleri ters köşeye yatırdı ve kendinden sürekli komedi bekleyen kitleye de oyunculuk yeteneğini ispatlama şansını buldu.

A.R.O.G ( Arif , Logar , Kaya)

G.O.R.A’nın devamı niteliğinde olan filmde Cem Yılmaz tekrar Arif ve Logar karakterlerinin yanında geleneklerine bağlı Türk sinemasından replikler çalan taş kafalı taş devri insanı Kaya’yı canlandırmıştır.

Yahşi Batı ( Aziz Bey )

Bu filmde tezcanlı , lafını esirgemeyen , taşı gediğe koymasını bilen Osmanlı İstihbaratı’nın göz bebeği ajanlarından biri olan Aziz Bey’i canlandıran Cem Yılmaz çoklu karakterden vazgeçmesiyle beraber performansını yükseltti ve ciddi anlamda sinema oyuncusu olarak görülmeye başlandı.

Av Mevsimi ( İdris )

Yavuz Turgul’un filminde İdris adında patavatsız Laz bir polis memurunu canlandıran Cem Yılmaz onu komedyen olarak gören kitleyi biraz hayal kırıklığına uğratsa da oyunculukta rüştünü ispat etti.Film boyunca üst düzey bir oyunculuk sergileyen sanatçı bu rolüyle bile yine insanları etkisi altına aldı ve filmde söylediği “Hayde Gidelum Hayde” parçası dillere pelesenk oldu.

Şahane Misafir ( Yusuf Antep )

Evet yıl 2012 ve Cem Yılmaz bir Ferzan Özpetek filmiyle karşımızda.O artık kendini fazlasıyla ispat etmiş başarılı bir oyuncu.Ancak onun komedyen kimliğiyle oyuncu kimliğini ayıramayanlar Av Mevsimi’nde olduğu gibi hayal kırıklığına uğrayabilirler.Şahane Misafir’de bir hayaleti canlandıracak olan Yılmaz’ın bu karakterindeki performansını da merakla bekliyoruz.

Dipnot: Ve artık Erşan Kuneri’nin filmini izlemek istiyoruz.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı