Celal ile Ceren (2013)

.

Şahan Gökbakar son filmi Celal ile Ceren’de gişede beklediği ilgiyi görse de kalite anlamında sınıfta kalmaya devam ediyor.
Genç yetişkinlik dönemini geride bırakmasına rağmen davranışlarıyla aksini ispat eden Celal arkadaş gazıyla gittiği bekarlığa veda partisinden sonra altı yıllık kız arkadaşı Ceren’in kendisinden ayrıldığını beddualı ve küfürlü mesajlarla öğrenir. Başta yediği haltın pişmanlığını iliklerinden hisseden Celal yine arkadaş gazıyla “atara atar, gidere gider” moduna bağlar ve o da Ceren’den ayrılır. Ceren’siz yeni dünyayı keşfe çıktığında ise mağarasının Ceren’siz olmayacağını anlaması pek uzun sürmeyecektir.

Skeç filminden durum komedisi türüne geçen Şahan Gökbakar önceki deneyimlerden formülize ettiği unsurları yeni filmine koyarak pek şaşırtmadı. Hani derler ya “Osuruğa gülenin osuruk kadar aklı yoktur.” diye. İşte bu filmi izleyip beğenenlerin de açıkçası bu lafla paralellik gösterdiğine inanıyorum. Dikkat Şahan Çıkabilir adlı programla karakter yaratma konusunda başarılı olduğunu fazlasıyla ispat eden birinin bu seviyede işler üretmesini aklım almıyor açıkçası. Türk seyircisinin nelere gülebileceğini eminim çoğu senarist biliyordur ancak bu noktada önemli olan farklı şeyler sunarak seyirciyi yakalamak. Şahan’ın osuruk, cinsellik ve şiddeti merkezine alan bir komediyle daha fazla yol alabileceğini zannetmiyorum açıkçası. İşin başka bir boyutu da vaat ettiğini verememe. Meselea fragmanda gördüğümüz bazı sahnelerin filmde olmamasının nedeni nedir ? Ki fragmana özellikle koyduğun ve aylardır aynı fragmanı oynattığın halde “Oğlum Bak Git” temalı sahne neden filmde yok ? O yada bu nedenle filmden çıkardıysan da neden fragmanları güncellemiyorsun ? Çünkü o sahne sayesinde de birçok kişiyi salonları çekiyorsun.

.

Türkiye çok komedi filmi gördü ancak hiç bu kadar samimiyetsiziyle karşılaşmadı. Film şu anda IMDB’nin en kötü 100 filmi arasında 1.8 puanla 26.sırada ve sıralamada üstlere hızla tırmanıyor. Şimdi diyeceksiniz ki sen niye izledin ?

Uzun zamandır farkettiğim bir durum var. İzlemeden kötü filmler hakkında peşin yargıya varıyorum. % 99 haklı çıkmama rağmen yanılma payım sebebiyle Celal ile Ceren’e ömrümden iki saat ayırdım. Ve açıkçası Recep İvedik üçlemesinden sonra Şahan Gökbakar’ın “gerçek bir sinema filmi” yapma durumu ilgimi çekti. Ama görülen o ki baki kalan birşeyler var.

Şöyle bir toparlayacak olursam ayırdığım vakitten çok Ezgi Mola’nın böylesi bir filmde çalışmış olması kendi kariyerini geriletti. Bir röportajında ne olursa olsun sürekli oynamak istiyorum diyen Ezgi Mola’dan biraz seçici olmasını istiyorun. Aksi takdirde camia tarafından afaroz edilip oynayacak rol bulamayacak.

Dipnot: Şahan Gökbakar kötü eleştirileri kompleks yapmış sanırım. Twitter’dan film hakkında gelen her olumlu yorumu retweet’lemiş. 🙂

Dipnot II: Önemli bir detayı atlamışım. Evet filmde hiçbir sahnede gülmedim. Cem Yılmaz’ın gösterisinde gözlerimden yaşlar akarken Celal ile Ceren’de sadece Kubilay karakteri ara ara tebessüm ettirdi.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

One Reply to “Celal ile Ceren (2013)”

  1. Uzun zamandır izlediğim en iyi türk komedi yapımı filmlerden birisidir Celal ile Ceren. Şahan Gökbakar yine konuşturmuş en ince esprilerini filmde tabi ki en çok hoşuma giden sahnelerinden biri de Ceren ile yemek yedikleri sahne, aklıma geldikçe gülüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.