Çakallarla Dans (2010)

.

Televizyonun komiklerinden televizyon seviyesinde komedi.Çingene pilavı gibi içinde her unsuru barındıran film geniş mezhebini başarılı bir şekilde yönetiyor fakat ayrıntılarda sınıfta kalıyor.
Eski filmlerden,sosyal sorumluluk sloganlarından,internetin ve televizyonunu fenomeni olmuş repliklerden beslenen film aynı mahalleden dört arkadaşın hayatlarının zıvanadan çıkması üzerine kurulmuş absürd bir komedi.Oyun içinde oyunu,plan içinde planı oldukça iyi yazan,yöneten ve yapan Murat Şeker her ne kadar yüzeysel bir film yapsa da aslında iyi bir iş çıkarıyor.Ama yönetmen -tiye aldığı konulardaki mesajları kendisinin vermeye kalkması,kötü oyuncu yönetimi ve amatör çekim hatalarıyla eklenince (kaleci elinden vuruldu bilekten dirseğe kadar kolu alçıya alındı) puan fazlasıyla kırılıyor.
Kötü oyuncu yönetimine parantez açıp kötü oyuncu seçimini de işin içine eklemek gerekiyor.Bir yönetmen Tuba Ünsal’ı filmlerinde neden tercih eder hala anlamakta güçlük çekiyorum.Kutsi’ye başrol vermek gibi birşey yahu !Bunun dışında Cengiz Küçükayvaz komik bir adam gerçekten ama iyi bir oyuncu değil.Bir insan Çiçek Taksi’den,Maskeli Beşler’den,Hababam Sınıfı’ndan bu yana aynı kaçma rolünü keser mi ?Hep mi benzer karakterlerde oynuyor bu adam ?Canlandırdığı karakterler hep mi iş sıkıya geldiğinde panik yapacak tipler ?Tutturmuş standart bir rol hangi rol olursa olsun aynı tepkiler.

.

Tarafsız gözle bunları söylerken bir yandan internetteki insanların izleyip beğendiği şeyleri filme ekleyip bunlardan faydalanmak ne derece etik bilemem ama son derece akıllıca düşünülmüş bir fikir.Ki bunu ilk kez Alper Mestçi Kanalizasyon filminde yapmıştı.Tabi bir insan filmin hem yazanı hem yönetmeni hem de yapımcısı olursa giriştiği işin hakkını verecek çalışmayı da yapıyor.Ucunda başka kimselerden rol çalmak,başkasının esprilerinden nemalanmak olsa da Murat Şeker’in yaptığı iş olaya topyekün baktığımızda komedi üzerine sığlıklar denizinde seyirciyi boğan nice işlerin yanında fazla iyi bile sayılabilir.
En azından seyirciye “Hastasıyız dede,Fatma!Seni çok seviyorum fatma! gibi film sonrası eğlencelikler bıraktı.Bu bile kafi.

Dipnot:Timur Acar’ın egzantirik fırıncı rolü için bile izlenebilir.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Çakallarla Dans (2010)

  1. Sosyal ağlar sayesinde veya günlük hayatınızda bazı arkadaşlarınızın kullanmış olduğu ”Hastasıyız Dede” sözcüğü buradan gelmektedir arkadaşlar filmi tam 3 kere izledim ve çok beğendim diyebilirim.

  2. Aklımda geldikçe her defasında sıkılmadan 2. filminide izlediğim bir türk komedi yapımı. Harbiden Çakallarla Dans eden adamlar seyirci kitlesini tutturdu diyebilirim. Fazlasıyla komik bulduğum filmlerin başında geliyor. Umarım 3. filmde kısa zamanda çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı