Çakallarla Dans 2:Hastasıyız Dede (2012)

.

Dereboyu çocukları için dışarıdaki hayat içerideki hayattan daha zordur.
Son çakallık vukuatından sonra hapse düşen Dereboyu gençlik ızdıraplı günlerin ardından bir deneyde kobay olma şartıyla özgürlüğe adım atar. Hapiste geçirdikleri günler ve Tayyar Abi’lerinin beylik lafları kulaklarına küpe olur. Çakallık yapmamayı kafaya koyan tayfa dışarıda namuslu bir hayata başlamak niyetindedir. Ancak dışarıdaki çakallar ekibi kötü yollara sevk edecektir.

Yönetmen Murat Şeker’in Çakallarla Dans’ın devamı olarak çektiği filmi Çakallarla Dans 2:Hastasıyız Dede ilk filminden daha fazla birşey vaat etmiyor. Özellikle hikayenin ilerleyişi ve karakterlerin şahsına münhasır özelliklerinin törpülenmesi noktasında sıradanlaşan film ikinciyi tamamlamadan üçüncü filme hazırlığa başlaması izlenimiyle oldukça samimiyetsiz. Ekibe yeni eklenen yan karakterlerin de hikayeyi beslemek bir tarafa konu bütünlüğünü zedeliyor ve ortaya oldukça yavan bir komedi filmi peydahlanıyor. Tüm bunlara göz yumsak bile tür olarak popcorn film olmayı daha başlarken kabullenmiş bir filmin sosyal mesaj derdine düşüp farklı bir misyonu üstlenmesi olumsuz anlamda filmde en çok güldüğüm nokta oldu.

.

Sözün özü Çakallarla Dans 2:Hastasıyız Dede filmi ilk filmi fazlasıyla aratan kötü bir devam filmi olarak notlarımızın arasına giriyor. Bu hengamede ise İlker Ayrık’ın başarılı performansı da bu kadar kötü oyunculuğun arasında arada kaynıyor maalesef. Oyunculuk yönetimi konusunda Murat Şeker’in oldukça yol alması gerekiyor. Zira bazı sahnelerdeki oyunculuklar ( özellikle Şevket Çoruh’un) yerlerde sürünüyor. Yıllarını bu işe vermiş oyuncuların da bu durumu düşmesinde aslan payı da tabii ki yönetmenin. Naçizane tavsiyem seri bu dozda gidecekse mümkünse Çakallarla Dans 3 projesi başlamadan üstüne toprak atılsın.

Tabii ki bu kadar söze rağmen filmin girdiği ilk haftada çok ciddi rakamlara ulaşması da oldukça düşündürücü.

Çakallarla Dans (2010)

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

One Reply to “Çakallarla Dans 2:Hastasıyız Dede (2012)”

  1. Çıktığı tarihte sinemada izledim gülmekten harbiden karnıma ağrılar girmişti. 1. filmde komikti bunun gibi belli aralıklarla iki filmi halen izliyorum. Köfte Necmi favori adamım on numara oynuyor rolünü 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.