Kategoriler
Film Yorumları

Burn After Reading/Aramızda Casus Var (2008)

.

Ülkemizde anket yapılsa ve sorusu da gazetelerin en çok hangi sayfalarını okuyorsunuz olsa cevap spor sayfaları ve üçüncü sayfa olurdu herhalde.Coen biraderlerin de bu son filmi tam üçüncü sayfa haberleri tadında bir kara kuru komedi.

.

Osbourne Cox’u,yıllardır çalıştığı CIA Analistliği görevinden içki sorununu bahane ederek kovarlar.Haberi karısına ileten Cox mesleğinde geçirdiği yıllar üzerine anı yazacağını söyler.Karısı Katie ise onu uzun zamandır aldatmaktadır,boşanmak ve mal varlığına konmak için iyi bir zamanlamadır.İyi bir hukuk firması ile anlaşır.

.

Tam bu esnada jimnastik salonunda çalışan Chad,Linda ve mesai arkadaşları bir CD bulurlar.CD’de Osbourne Cox’a ait finansal bilgiler ve birtakım raporlar bulunur.Kişisel ihtiyaçları doğrultusunda bu CD’den para koparabileceğini zanneden salak ikili Chad ve Linda fidye için Cox ile görüşürler ancak Cox onları pek şık karşılamaz.Bunun üzerine sinirlenen ikili CD’yi Rus Konsolosluğu’na satmaya karar verir.

.

Harry,birbirlerini hiç tanımayan ama aynı kaptan ekmek yemeye çalışan Linda ve Katie’yi beceren bir ajandır.Korkak yapısı ve köpeksel içgüdüsü başına istemediği kadar bela açacaktır.

Kısa Kısa ;


– Ted karakteri belki de hayatında birisi için ilk kez yaptığı cesurca hamleyi hayatıyla ödedi.Çok etkileyiciydi.
– Brad Pitt’in canlandırdığı aptal Chad karakterinin ölümü muhteşemdi.Çıkıp çıkmamakta tereddüt etti (sanki köşe vuruşu kullanılıyor) çıkmadı kafaya No Country for Old Men tadında bir kurşun yedi.
– Tüm bu oluşan karmaşanın nedeninin aptal bir mali rapor CD’si olması filmi daha da keyiflendirdi.Sonlarda bunu öğrenseydik bu kadar lezzetli olmazdı.
– Harry karakterinin yaptığı ilginç icat.Coen kardeşlerin beyni çok garip çalışıyor.Bence biraz sosyalleşmeliler. (bunu ben söylüyorum bu da önemli)
– Tüm bu karmaşaya rağmen Linda karakterinin istediğini alması da güzeldi.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Burn After Reading/Aramızda Casus Var (2008)” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir