Brothers/Kardeşler (2009)

.

Değer verdiğin herşeyi geride bırakıp gittiğinde ve geri geldiğinde herşeyi bıraktığın gibi bulacağını düşünmek,gitme kararını almak gibi aptalca bir düşüncenin eseridir.
Ailenin gururu Sam Cahill ile ailenin yüz karası olan Tommy Cahill kardeşler özlerinde çok farklı bir profil barındırsalar da birbirlerinin arkalarını kollayacak derecede birbirlerine bağlıdırlar.Tommy’nin hapisten yeni çıktığı dönem asker olan Sam’in Afganistan’a gideceği dönemle çakışır.Tommy’nin amaçsız yaşamı ve hapishane sendromunu atlatamaması Sam’in karısı Grace’in dikkatini çeker ve çok kez Tommy’ye yardımcı olur.

.

Çok geçmeden Sam’in Afganistan’da öldüğü haberi gelir.Aile cenaze törenindeyken aslında Sam da Afganların gözdağı törenindedir.Sanıldığı gibi ölmeyen Sam çakılan uçaktan kurtulmayı başarmıştır ancak Afganlar’a esir düşmüştür.Esirliği boyunca ailesi için hayatta kalmaya çalışan Sam geri döndüğünde bulduğu manzara tam bir hayal kırıklığıdır.

.

Danimarkalı Susanne Bier’in 2004 yapımı Brodre adlı filminden uyarlanan Kardeşler filmi klişeler üzerine yeniden inşa edilmiş.İyi-kötü evlat dengesi,kendi yanlışlarını görmeyen sert baba profili,boşa çıkmış kadın kişisine kol kanat geren erkek kişisi…Emin olun ki daha sayabilirim fakat tüm bunlar ortalama filmimizin yapı taşları olsa da ortada çocuk oyunculardan yetişkinlere kadar çok iyi oyunculuk performansları var.Tüm klişeleri görmezden gelip filme tutunmamızı sağlayan tek unsur da zaten bu oluyor.
Bunun dışında filme savaş filmi demek yanlış olur.Sam karakterinin ölüm haberinin fazla uzun sürmemesi de zaten filmin savaş kısmıyla pek ilgilenilmediğinin de bir göstergesi olmuş.Brothers,dram türü severlerinin farklı birşeyler görmese de oyunculuklarla seveceği bir film olmuş.Tercih sizin…


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.