Brick/Asi Gençlik (2005)

.

Herkes bir amaç uğruna yaşar.Mutlu olmak,aşkı bulmak ve korumak,para kazanmak yada sadece nefes almak…Bu amaçların çoğu uzun vadelidir.Peki hayatı genelde günübirlik yaşayan gençlerin içinde tüm bunları bir an önce yapmak isteyenler de varsa…O zaman hiç bu kadar ciddi bir gençlik filmi izlememişsinizdir.

.

Brendan,yemeğini okulda yiyen,üstüne başına pek özenmeyen fakat etrafındaki kesim tarafından saygı gören zeki bir öğrencidir.Sevgilisi Emily ile ayrılmış fakat aylardır ondan haber alamamaktadır.Emily’nin eroine bulaştığını bildiğinden dolayı sevgi ve merakına söz geçirememekte ve her yerde onu aramaktadır.Arada Emily’den gelen endişeli telefonlar onu daha çok rahatsız eder.Brendan Emily ile son görüşmesindeki tuhaf davranışlarıyla da birşeylerden kuşkulanmaya başlamıştır.Emily’yi bu kadar tedirgin eden şeyin ne olduğunu öğrenmek istemektedir.Ancak çok geçmeden eski sevgilisinin cesedini kollarında bulur.Brendan sevgilisinin katilini bulmadan durmayacaktır ve bunun için de ipuçlarını toplamaya başlar.

.

Film;bir avuç gencin hayatlarıyla oynadıkları acımasız oyunları gözler önüne seriyor.Öyle ki sanki hepsi birer yetişkin ve hayatlarını bu şekilde sürdürmek zorundaymış gibi davranıyorlar.İşte bu durumu pek takmazsanız kendinizi filmin akışına bırakabilirsiniz.Biri fedai,biri uyuşturucu baronu,biri gammaz,biri sırtlan…Bu kadar kötünün içinde de mutlaka bir adet adaleti arayan olacaktır.
Bence bu film yetişkin oyuncularla çekilip,senaryosu da onlara göre kurgulansaydı birçok insanın seveceği türden bir polisiye olabilirdi.Bu haliyle kendini çevreye kanıtlamaya çalışan bir avuç ergenin savaşı gibi gözüktü gözüme.
Başka bir düşüncem de bu tür filmlerin biraz daha ağır işlenmesi.İzleyici karakterleri tahlil etmeden aksiyonun içinde buluyor kendini ve arada filmden kopuyor.Bu da bana göre filmin başka bir eksi yönü daha.
Şimdi tüm bu yazılanlara bakılırsa ortada çok kötü bir film var diye düşünülebilir.Aslında çok iyi bir film olacakken sıradan bir film olmuş bir film var.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı