Brave (Cesur) Filmi Hakkında İlginç Bilgiler

.

Pixar ‘ın son filmi Cesur’un çekimleri tamamlandı ve 7 Eylül’ü bekliyor.Film konusunu öğrenmek için bkz. ama ilginç şeyler öğrenmek istiyorsanız devam ediniz.
Bazıları sizin için gereksiz gelse de animasyon film Cesur’u yapımı esnasında kullanılan şeyler ve filmden detayları aşağıdaki paragraflarda okuyabilirsiniz.

Karakterler

Merida
KOSTÜM DEĞİŞTİRME – Beş elbise artı bir pelerin, bir ok kılıfı, parmaksız eldiven ve kolyenin yanı sıra yırtık elbiselerini de ekleyince Merida’nın toplamda 22 farklı kostümü mevcut. Beş de farklı saç stili var. Diva mı peki? Asla.

GÜZEL SAÇ GÜNÜ – Merida, 111,700 saç telinden oluşan, tek tek hazırlanmış 1500 tutam kıvırcık kızıl saçı var.

ÇOK UZUN—Merida’nın bukleleri düzleştirildiğinde saçı, 1 metre 20 santimetre uzunluğa ulaşıyor ve baldırlarının ortasına kadar geliyor.

Kraliçe Elinor
SALIK–Elinor’un saçı salınsa, boyu yaklaşık 2 metreyi buluyor.

Kral Fergus
KARMAŞIK KRAL—Fergus’un üzerinde aynı anda 9 farklı simüle giyim aksesuarı var– her birinin bilgisayardaki algoritmalarla simüle edilen, kendine özgü hareketleri var. Saçı ve bıyığı gibi para kesesi ve kılıcının kını da simüle. Kollarında ve göğsünde kıllar var, botunda kürklü bir kısım var, pelerini de ayı postundan yapılmış. Bunların da hepsi bir çekilde simülasyonla yapılmış.

KAT KAT—Fergus’un İskoç eteğinin dolgunluğuna ulaşmak için, göğüs kısmındaki kumaş, kat kat 8 katmandan oluşuyor, hepsi de birbiriyle ve diğer parçalarla etkileşim hâlinde. Sol, sağ ve arka kısımdaki kumaş parçalarının her biri altı katmandan oluşuyor.

Lortlar
EKOSE ZAMANI – Her bir klan için Pixar’daki sanatçılar, benzersiz bir ekose tasarımı yaptı.

KAFALARINA GÖRE– DunBroch ekose desenini, geleneksel ekose örgü yöntemleriyle yapmak fiziksel olarak imkânsızdır.

Üçüncül Karakterler
KILLI BİR DURUM – “Cesur”deki insan karakterler ve hayvanlar için toplamda 100’den fazla saç ve sakal kombinasyonu kullanıldı. Her değişken 9 farklı renkte olabilir. Bu sayede 900 farklı saç stili/renk değişkeni yaratıldı.

Çevre
Saray
İLHAM—DunBroch aile sarayı için birçok saray referans alındı. Özellikle de Kuzey İskoçya’daki Eilean Donan Sarayı ve Stonehaven, Aberdeenshire’daki Dunnottar Sarayı. Harabe hâlindeki ortaçağ kalesi Dunnottar’ın 15. veya 16. yüzyılda yapıldığına inanılıyor. Bu saray, yapımcıların planında büyük bir değişikliğe sebep oldu. Aile sarayını bir deniz üzerine kurmayı planlayan yapımcılar, Donnottar’ın dramatik lokasyonundan ilham alarak bunu denizden biraz uzağa taşımaya karar verdiler.

ÇIĞIR AÇTILAR—“Cesur”den önce hiçbir Pixar filminde saray kullanılmamıştı, dolayısıyla DunBroch sarayı tepeden tırnağa tasarlanmalıydı. Yapının kendi mimarisinden tutun da koridorlarda asılı dokumalara, taş duvarlardaki yosunlara kadar her şey bilgisayarda 3 boyutlu maket olarak tasarlandı. Prodüksiyon ekibi, referans amaçlı birçok sarayı gezdi, araştırdı ve çalıştı.

Kıyafetler
GÖMME DOLAP – “Cesur”deki üçüncül karakterler için 29 farklı modüler giyim eşyası yaratıldı. Onlardan da (çeşitli bot ve para keseleri kullanılarak) 94 benzersiz kostüm yapıldı.

EN İYİ TERZİLER—Bazı Pixar simülasyon sanatçıları “Cesur”de kurum içi, teknik terziler olarak çalıştılar. Sanat departmanın bilgisayarda yaptığı eskizleri 3 boyutlu giyim eşyalarına dönüştürdüler. 3 boyutlu bu giyim parçaları bilgisayarda “dikildi”, ardından da fırfır ve dikiş gibi ekstra detaylar eklendi.

SEÇENEKLER SINIRLI — “Cesur”, eski İskoçya’da geçtiği için, o zamanlarda mevcut olan kumaş çeşitleri yün ve keten beziyle sınırlıydı.

DİK DUR– Merida’nın resmi elbisesi açık renkli kumaşla tasarlanmış, üstüne iyice oturacak şekilde tasarlanmış ve kalın kumaşla da sıkılaştırılmıştı. Bu da Kraliçe Elinor’un kraliyet ailesinin getirdiği, kontrolcü etkisini yansıtıyor. Elbisenin kenar kıvrımlarıysa boncuk ve mücevherlerle kaplandı.

HÜNERLİ – Kraliçe Elinor’un filmdeki zümrüt elbisesini istenen hâle getirmek için, sanat departmanı gerçek ipek mat kumaş örnekleri alıp kumaşı metalik renklerle boyadılar ve çok göze batmayacak başka süsler eklediler. Karakter departmanındaki gölgelendirme sanatçıları da bu görünümü bilgisayara kopyaladı.

Eski İskoçya Dünyası
AMBİYANS—Sanat departmanı, eski zamanlardaki İskoçya görüntüsünü yaratabilmek için yaklaşık 350 yaprak, çalı ve yosun resmi yaptı.

MEKÂN BULUCULAR– “Cesur”un prodüksiyon ekibi İskoçya’ya iki araştırma gezisi yaptı. Günümüzdeki İskoçya, filmde gördüğümüz eski zamanları yansıtmasa da ekiptekiler, simgesel yerleri ziyaret etti ve mevcut kültürü anlayabilmek için etkinliklere katıldı, İskoçya’nın antik tarihinin ve geleneğinin ne kadarının hâlâ mevcut olduğunu gözlemledi.

KÜÇÜK ODALAR—Araştırma gezilerinden birinde grup İskoçya’nın batısında kalan Kintail Lodge Otelinde kaldı. Bu gezi sırasında araştırma ekibinde sekiz erkek vardı ve sekizi de otelin “Wee Bunk House” olarak bilinen, ana otel binasından ayrı, içinde altı yatak ve bir banyo bulunan minik bir odada kaldı. (Kadınlar ana binada daha konforlu koşullarda kaldılar.) Bu samimi konaklama, unutulmaz bir deneyime dönüştü: Prodüksiyon ekibinin Pixar’daki ana toplantı odasına ismi, “Wee Bunk House” onuruna verildi.

BÜYÜ MÜ MİT Mİ – İskoçya’da, ateşlene brülörü alevi gibi mavi renkte, toprakta dolanan, doğal bir fenomen olduğu düşünülen, bataklık ve çamur gazları var. İskoç inanışına göre bazı insanlar bu ışıkları takip eder, küçük periler olduklarını düşünürlermiş. Prodüksiyon ekibi bu mitten yola çıkarak “will o’ the wisps” denilen “bataklıklarda gece görülen yakamoza benzer bir parıltı” olgusunu yarattı. “Will o’ the wisps” ışıklarıyla bir yol ortaya çıkartıyor ve Merida’yı ormana çağırarak, onu; kaderinin değiştirmeye yolluyor.

HER TARAF TAŞ—Lewis Adası’ndaki (Isle of Lewis) Callanish Standing Stones, İskoçya’nın en eski esrarengiz harikalarından biri. Bunlar, Merida’nın “Cesur”de keşfettiği gizemli kaya halkalarına referans oluşturdu.

Film
HESABI SİZ YAPIN– “Cesur,” için 111,394 storyboard çizildi. Bunlardan, 84,421 tanesi, filmin üretim aşamasındaki çalışmalar için sesli film şeritlerine dönüştürülmesi üzere Pixar’ın editoryal ekibine yollandı.

HAREKET HALİNDE—“Cesur”un çekimlerinin yüzde 96’sında simülasyon (bilgisayarla oluşturulmuş hareketler) var. Bu, bir Pixar filmi için alışılmadık yükseklikte bir oran. Stüdyonun simülasyon ekibi, böyle bir işe girişerek büyük cesaret gösterdi!

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.