Bottle Shock/Paris Yargısı (2008)

.

Şaraptan anlamak kadar şarap üretmek de bir meziyettir.Ancak yaptığınız güzel şarapların geniş kitlelerce duyulması için de şaraptan anlayan insanların onayını almanız gerekir.
Filmdeki şaraptan anlayan insanlardan biri de Paris’te bir şarap akademisine sahip olan İngiliz Steven Spurrier’dir.Spurrier şaraplara aşıktır ve aşkı ona Fransa’da böyle bir dükkan açmasını tetiklemiştir.Ancak Paris’te bir İngiliz olmanın dezavantajlarını çekmekte,şarapla ilgili düzenlenen tadım partilerinde ve toplantılarda yok sayılmaktadır.Bu durumun sıkıntısıyla birlikte dükkanda da işlerin iyi gitmemesiyle Spurrier Amerikalı komşusunun tavsiyesine uyar ve ABD’ye yeni şaraplar keşfetmek için yola çıkar.

.

Bu sırada Kaliforniya’da bir sürü çiftçi kendi şaraplarını üretmeye çalışır.Bunlardan biri de Jim’dir.Jim aylak oğlu Bo ile şimdiye kadar başarısızlıklarla dolu iş hayatında artık herkesin gözüne girecek bir iş yapmak istemektedir.Ancak oğlu Bo yakın arkadaşı Gustavo ile vakit geçirip yeni stajyere asılmaktan işle güçle pek uğraşmamaktadır.Spurrier’in de Kaliforniya vadisine ulaşması da tüm bu karmaşanın ortasındayken olur.Bo Spurrier’e yardımcı olmaya başladıkça babası ile arası açılır.Gustavo da niyeti bozar.Şaraplar da istenen durumda değildir.Herşeyin bu kadar ters gitmesi tesadüfen iyi şeylere de vesile olacaktır.

.

Azmin,emeğin hikayesi olan film şarapçı kesim dışında da izlenildiğinde takdir görecek kadar iyi anlatılan ancak ilişkilerin işlendiği kısımda fazlasıyla sulandırılan bir yapıya sahip.Bu ilişkilerin belli noktalarda hikayenin önünü tıkaması ve çarşambanın gelişi perşembeden bellidir düsturuyla ele alınması açıkçası filme fazlasıyla zarar vermiş.
Alan Rickman’ın her zamanki gibi abartılı oyunculuğuna bir de Bill Pullman’ın gıcık karakteri eklenince bu kadar iyi giden filmin gözünüzdeki değeri zaman zaman düşüyor ancak filmin bir zafer filmi olması,ibrenin şarapçılık açısından olumlu yana doğru döndüğü sahnelerin heyecanı ve gerçek olaydan esinlenmesi bu engellere göz yummanızı sağlıyor.Bir de Fransızların hüsranı nedense beni sevindirdi muhtemelen sizi de sevindirecek ve aynı madiği Türk şarapları da atsa keşke diyeceksiniz.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.