Body Of Lies/Yalanlar Üstüne (2008)

.

Dünyada terör olayları hızla devam ederken CIA bu konu hakkında hala somut bir adım kaydememiştir.Teröristler ilk önce Manchester sonra Amsterdam’da eylemler düzenler.Bunun üzerine CIA olayın altından tek başına kalkamayacağını anlar.

.

CIA’in başındaki Ed Hoffman Orta Doğu’daki en iyi ajanı Roger Ferris’i ilk önce istihbarat almak için Irak’a daha sonra Ürdün İstihbarat Servisi ile anlaşma ve ortak hareket için Ürdün’e gönderir.Ferris’in her çabası Hoffman’ın bürokrasisine yada ülkeler arası ilişkilere takılmaktadır.Bu sırada dünyada gelişmeler devam etmektedir.Teröristlerin lideri Al-Saleem’in yakalanması için yapılan tüm çalışmalar sürekli anlaşmazlıklar yüzünden bozulmakta ve bu yüzden her taraf kendi stratejisini belirlemek zorunda kalmaktadır.Hoffman oyuncağıyla oynarcasına kararlar üzerinde etkin ancak direktifler konusunda fazlasıyla pasiftir.Ürdün istihbaratının başındaki Hani ise Amerikalılar’a güvenmemektedir.Arada kalan ajan Ferris ise iki tarafı da dengede tutacak bir kurgu hazırlayacak,aynı zamanda bu olay Al-Saleem’in de sonunu getirecektir.Ancak Ferris bu planları yaparken Ürdün’de olduğunu ve kendini yeterince gizleyemediğini unutur.

.

Filmde tam bir “ava giden avlanır” durumu oluyor.Hem de her karakter bu duyguyu tadıyor.Filmin kusursuzluğu tartışılmaz fakat taşların yerine oturması için filmin bir kez daha üstünden geçilmesi gerekiyor.Bir de ben Ridley Scott’un bu tarafsız yaklaşımına hastayım.Bu da bizi “Aa Amerikalılar yine terör ile ilgili film yapmışlar.Yine benim eşeğim kancık diyecekler” diye düşünmemizi ve gelecek filmler için önyargılı düşünmememizi sağlıyor. En azından Ridley baba için geçerli bir durum bu.

.

Filmi izleyenlerin çoğu gladyatörümüz Crowe’u aksiyon sahnelerinde göremedikleri için hayal kırıklığına uğramışlardır eminim.Ama ben onun bu halini daha çok sevdim.Düzeni değiştiremeyeceğinin farkında bir üst düzey yetkilinin klasik deyimle memur zihniyle koca bir ülkenin güvenlik departmanını yönetmesi gayet hoş ve ironik bir detaydı.

Dumur eden sahne;

Ve filmin sonunda Hoffman yerine Hani’nin Ferris’i kurtarması gerçekten şok edici ve harikaydı.Hani karakteri inanılmaz baskındı ve film boyunca ağırlığını diğer tüm yıldızlardan daha çok hissettirdi.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı