Blue Jasmine/Mavi Yasemin (2013)

mavi yasemin filmi

Hayatın her aşamasından geçmiş bir kadın en sevmediği aşamadan tekrar geçmek zorunda kalıyor.
Jasmine New York jet sosyetesinde geçen şaşaalı günlerini kocasının kara-para işleri, hayali gayrimenkul işleri, alavereleri, dalavereleri yüzünden geride bırakır ve San Francisco’daki beğenmediği kardeşi Ginger’ın yanına beş parasız bir şekilde döner. Ginger kardeşinin kocasına para kaptırsa da kardeşini hala sevmekte ve onun düşüncelerine önem vermektedir. Jasmine yalnız bir kadın olarak bir süre depresyon modunda yaşar ancak kadınsı güdüleri onu tekrar doğru avına yaklaştıracaktır. Sefil bir hayatı yaşamayı reddeden Jasmine için bu yolda sefil davranış portresi çizmek mübahtır.

Woody Allen her yeni filminde kendisi hakkında konuşturacak bir şeyler buluyor. Sadece onun klasiği diyebileceğimiz jenerikteki siyah ekranda ekibini tanıtması ve çalan caz müziği değişmiyor. Onun dışında filmleri hiçbir şekilde birbirine benzemiyor. Bazen kendisi geveze, bazen oyuncuları. Bazen alt metni geveze, bazen de karakterin manalı bakışları… Gerçekten yönettiği her oyuncuyu yüceltmeyi başarıyor. Bu filmde de bana göre Cate Blanchett kariyerinin performansını sergilemiş. Nevrotik, haplara ve paraya bağımlı, tek başına birey olmayı 40’ından sonra düşünen tam bir kaybedeni canlandırıyor oyuncu ve bu konuda çok iyi.

Allen ise kendisi geri planda kaldığı filmlerde asıl işi yönetmenliği çok daha iyi yapıyor ve filmlerinin kalitesini yükseltebiliyor. Son filmlerinde daha az diyalog var ancak mesajlar yerine daha kolay gidiyor. Gerçekten onun dönemini yakalamak biz sinefiller için büyük şans.

mavi yasemin filmi

Kadınlar üzerine yıllarca durmaksınız kustuğu cümleleri, bu sefer kısa sürelere az diyalogla sığdıran ve mesajı gediğine defalarca oturtan yönetmen sanırım hiç bu kadar da sert olmamıştı. Öyle ki Ginger (Sally Hawkins) ve Jasmine’in samimiyetsiz karakterinden izlerken defalarca tiksiniyorsunuz. Bilerek ve isteyerek bu durum öyle bir tasarlanmış ki eşini ve binlerce kişiyi kandıran kişiden Hal (Alec Baldwin) karakterinden bu kadar tiksinmiyorsunuz. Ve filmin kurgusu o kadar iyi ki olayların gelişimine bu şekilde tanıklık ederek kadın karakterlere olan kasıtlı ve ciddi bir manipülasyonu da rahatlıkla görebiliyorsunuz. Dahice…

Allen’a olan güzellemeler bitmez tabi ancak filmi izlemeden önce filmin 2014 Oscar ödüllerinde 3 dalda aday olduğu gerçeğini ve Woody Allen’ın en iyi filmlerinden birini izleyeceğinizi de aklınızın bir köşesinde bulundurun.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.