Blindness/Körlük (2008)

.

Tanrıkent’in yönetmeni Meirelles 25 milyon dolara insan olmayı anlatan bir film yapmış.Acaba kaç bin yönetmen “o para bende olsaydı” demiştir ?

.

Bir adam şehrin yoğun trafiğinde yeşil yandığı halde harekete geçmemektedir.Kör olduğunu söyleyen bu adam çevredeki bir adamın yardımıyla evine ulaşır ancak yardım eden adam arabasını çalar.Ertesi gün doktora gittiğinde doktor herhangi bir anormalliğe rastlamaz ve durumu olağandışı bulur.Devam eden günde doktor ve arabayı çalan adam da kör olur.Ve onların etrafındakiler de…
Karantinaya alınan bu birkaç kişiden sonra sayı artmaya başlar.Doktorun karısı da kör olmamasına rağmen karantinaya kocasıyla gelmiştir.Karantinada gören tek kişi olarak kendini gizlemeyi tercih eder.Ama gelişen olaylarla beraber tepkisiz kalamayacaktır.

.

Anarşi ortamında insanlar nasıl da canavar olabiliyor ?Buna benzer çok film yapıldı ancak yönetmenin kendi uslübu ve filmin seyir dozunu artırıyor.Filmde kimsenin ismiyle hitap edilmemesi değişik bir detay.Ayrıca körlüğün nedeninin bilinmemesi de her saniye o klasik dünyanın sonu senaryolarını aklımıza getiriyor.Gerçekten çok ilginç ve çok hoş bir film.Bazı sahnelerde insanın neredeyse kör olası geliyor. (:

Bence Kırılma Noktası;

İlk kör olan adamın arabasını çalan ve sonra kör olan adama karantinadakiler çok şey borçlu.O tellere o kadar çok yaklaşmasaydı salgın belki içeride kalacak karantinadakiler de dışarı çıkamayacaktı.Tabi muhafızlara salgın ondan da bulaşmamış yada muhafızlara o an hiç bulaşmamış olma ihtimali de var.

Hayal Kırıklığı;

Salgının nasıl ne şekilde oluştuğunun hiç açıklanmaması filmin güzelliğine biraz gölge düşürdü.

Kişisel Hata;

Filmi sinemada değil de oynatıcı da izleyip kaç dakikası kaldığına bakınca da bir nevi spoiler oluyor.Çünkü filmin sonuna yaklaştıkça hepsinin kör kalmayacağını tahmin edebiliyorsun.(:


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı