Kategoriler
Film Yorumları

Blade Runner/Bıçak Sırtı (1982)

.

2019 Akşamı, Los Angles’dayız. Tyrell isimli şirketin Nexus aşamasına ulaştırdığı robot evrimi tüm dünyada çığır açmıştır.
Nexus 6’ları diğer robotlardan ayıran özelliği neredeyse bir insan gibi olmalarıdır. Yine bir Nexus 6 savaş timinin kolonide çıkardıkları isyandan sonra tüm Nexus 6’lar ölüme mahkum edilir.Ve bu Nexus 6’ları emekliye ayırma görevi Los Angles’daki federal polis memurlarına verilir.
Deckard bir polis memurudur, görevi replicant’ları “emekliye ayırmak” olan Deckard artık bu işte sıkılmış, bırakmanın yollarını arıyordur. Ancak çalınan bir uzay gemisi ile dünyaya 5 tane daha replicant geldiği haberini alır. Müfettiş Bryant son olarak bu 5 replicant’ı öldürmesi için Deckard ile anlaşır. Ancak milyonlarca kişinin yaşadığı Los Angles’da bu replicant’ları bulmak hiç de kolay değildir.

.

Olaylar ilerledikte aşk, aksiyon, dram, bilimkurgu kısaca bir filmde görmeniz gereken neredeyse herşeyi görüyorsunuz. 1982 yapımlı bu filmin yönetmeni Ridley Scott, başrolde Harrison Ford var. Son zamanlarda izlediğim en iyi bilim-kurgu filmlerinden. Yönetmen o yılın imkanlarıyla kusursuz bir iş çıkarmış. Ayrıca film 1983 Oscar ödüllerine En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dalında aday olmuş ancak kazanamamıştır. Eğer bilim-kurgu filmlerinden hoşlanıyorsanız Blade Runner izleyeceğiniz ilk film olsun.


IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Blade Runner/Bıçak Sırtı (1982)” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir