Biutiful (2010)

.

Ağır işleyen,konuları gündelik hayattan alınan,seyirciye karakterleri sindirme fırsatı veren,isimleri alt metin özelliği taşıyan tüm filmler gözümde +1 ile başlıyor.
Bu tür filmlerin hepsine minimal yaftası yapıştırılması pek doğru olmasa da esasında gerçek hayatla paralellikleri sebebiyle naif filmler olarak adlandırılmayı hak ediyorlar.
Yönetmen Inarritu’nun son filmi Biutiful da tam olarak üstte yazdığım özelliklerin hepsini içinde barındıran film.Hayal dünyalarında dolaşmıyor,karakterlerini bize özenle tanıtıp hiçbir şeyi aceleye getirmiyor.Evet belki siz “sıkıcı filmler” kategorisine sokabilirsiniz ancak bu konuyu defalarca tartıştığım insanların düşüncelerini derledikten sonra diyebileceğim tek şey:”Bu da böyle bir zevk”
Uxbal geçimini arafta kalan ölülerin yolculuklarını tamamlamalarını sağlayarak ve göçmenlere yasadışı iş sahaları açıp onlardan komisyon alarak sürdüren iki çocuklu bekar bir babadır.Açılışta kanser teşhisi konmuş bir vaziyette onunla tanıştığımızda işleri pek iyi gitmemekte ve iki yakasını bir araya zor getirmektedir.Ölümü için kronometre başlatıldığında Uxbal’in geride bırakacağı çocukları ve onların sorumsuz anneleriyle şekillenecek gelecekleri hakkında endişeleri sürekli büyümektedir.Uxbal tüm bu hengamenin içinde tedavi olmak,daha çok para kazanmak ve ileride çocuklarına bakacak olan kadına iyi davranmak arasında gidip gelecektir.

.

Filmi izleyen birinin filmin açılış ve kapanış sahnelerinin kusursuzluğuna hayran kalmaması elde değil.Hikaye dokunaklı olmaya evrilmeye müsait olsa da yönetmen buna çok fazla müsaade etmeyerek daha çok çaresizliğin getirdiği boşluğu seyirciye aksettirmeyi tercih etmiş.Javier Bardem benim için Mar Adentro’da hayran olunacak insanlar statüsüne erişmişti.Bu film o kadar izlenmeyecek olsa da buradaki performansının da oldukça başarılı olduğunu not düşelim.Yeni James Bond,eski Anton Chigurh…Umarım bu tür filmleri yapmaktan vazgeçmezsin.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Biutiful (2010)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.