Bin-Jip/Boş Ev (2004)

.

Yaşadığımız dünyanın hayal mi gerçek mi olduğunu söylemek çok zor.
Bir Kim Ki Duk klasiği Bin-Jip. Her ne kadar filmde pek diyalog olmasa da üzerine saatlerce konuşulması gereken nadir tezat filmlerden birisi. “Diyalogsuz nasıl film yapılır”ın ilk dersi gibi.

.

Kahramanımız üniversiteden yüksek derece ile mezun olmuş bir kurye ve aynı zamanda evsizdir. Boş bulduğu evlere hırsız misali girip ev sahiplerinin eşyalarını tamir edip çamaşırlarını yıkayarak bir şekilde borcunu ödediğine inanmakta ve girdiği evlerden barınma amacıyla faydalanmaktadır.İşte bu girdiği evlerden birisinde karşılaştığı zengin kocasıdan zulüm gören bayan şahsiyeti hayatına yeni bir yön verecektir.

.

Filmde 3 sayısı üzerinde oldukça durulmuş. Bunu detayları dikkatlice izleyince farkediyorsunuz.Filmin sonunda bu 3 sayısı beklenmedik bir şekilde bağlanıyor sonuca.
Film hikayesi, sosyal ve sanatsal içeriği bakımından oldukça ilgimi çekti. Ancak filmin konusu olan aşk mevzusu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Sevdiğin için acı çekmek, ona katlanmak, ayrılmak, kavuşmak, paylaşmak hususu ne kadar gerçekçi o tartışılır. Aslında bir bakıma Kore işi bir Leyla & Mecnun hikayesi olmuş.Ancak çekimlerde kullanılan fikirler ve detaylar insanı filme o kadar kaptırıyor ki bu ebedi aşk hikayesi pek gözünüze batmıyor.
Aşk, meşk ve sevgi pıtırcığı filmlerinden hoşlananlar bu filmi oldukça seveceklerdir. Detay takıntısı olanlar ise filmi daha da çok sevecekler her izleyişlerinde.En az bir kere izleyin. Ama izlerken uyumayın.


Dipnot: Filmin muhtelif yerlerinde dönen şarkı Natacha Atlas’ın Gafsa’sıdır.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı