Bikur Ha-Tizmoret/Bando (2007)

.

İskenderiye polis bandosu İsrail’e bir Arap Kültür Merkezi’nin açılışı için gelmiştir.Petak Tikva denen bir İsrail kentinde verilecek konser için bu ülkeye gelen ekibin başına pişmiş tavuğa bile gelmeyecek aksilikler gelir.Önce elçilik görevlilerince havaalanında unutulur daha sonra yanlış adres tarifi sonucu Beyit Hatikva adlı çölün ortasında ıssız bir şehre gelirler.

.

Yaşanan aksilikler sonucu koronun başındaki General Tevfik’in sinirleri iyice yıpranmıştır.Saz ekibi de açlıktan şikayet etmektedir.Bu garip kasabada Dina adlı bir kadının işlettiği eski bir lokantaya girip karınlarını doyurduklarında geldikleri arabanın son araba olduğunu öğrenirler.Dina’nın misafirperver davetiyle geceyi bu kentte geçiren bando ekibi evinde kaldıkları ve tanıştıkları insanlarla ilginç deneyimler yaşayacaklardır.

.

Bazen komik bazen melankolik bir günü dolu dolu yaşıyor iki farklı kültürün insanları.Eski defterler açılıp kapanıyor.Çok kısa süre içinde karakterleri özümsüyorsunuz.Orta Doğu Sineması’nı daha önce sevmeye başladığımı söylemiştim.Artık sıkı takipçisi olduğumu söyleyebilirim.Kore filmlerindeki az diyalog olayı bu sinemada da yoğun olarak bulunsa da burada biraz daha farklı bir tat var.Sanki o huysuz adam bizlerden birinin babası,çekingen Papi arkadaşlarımızdan birisiymiş gibi.
Senaryonun bir grup müzisyenin etrafında kurulması da bize değişik ama kaliteli yeni müzikler tanıma şansı veriyor.Karakterlerin yaptıkları küçük hamlelerle filmin gidişatının değişmesi de ayrı bir zevk veriyor.Tesadüfen orada bulunmuş bir avuç insanı daha değişik bir anlatım tarzıyla anlatmak samimi olmazdı.Esprisi dozunda arabeski biraz ölçüsüz gibi görünse de ortak paydaları olan yalnızlık başka türlü anlatılamaz.Mutlaka izlenmesi hatta DVD’si çıkarsa arşivlenmesi farz olan bir film…Mutlaka izleyin.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı