Kategoriler
Yakın Plan

Başkalarının Hayatı (2006)

.

Başkalarının Hayatı 2007’de En iyi Yabancı Film Oscar’ını almış bir film. Birkaç önemli ayırt edici özelliği var. Bunlardan biri, soğuk savaş dönemi Doğu Almanya’sını çok gerçekçi bir biçimde yansıtabilmesi.
Özellikle mekan düzenlemeleri, toplum polisinin uygulamalarının anlatılması, Doğu’da yaşayan ama bağımsız batılı sanatçıları izleyen sanatçıların ikilemini yansıtması ve tabii gizli servisten sanatçıları izlemekle görevli polisin gün geçtikçe yazara olan hayranlığının artması ve işiyle vicdanı arasında kalması… Bizim ülkemizde de aşırı devlet baskısının olduğu zamanlar oldu,insanlar sebepsiz yere evlerinden alınıp götürüldüler, işkence gördüler. Ancak bu tür bir baskının 40 yılı aşkın bir sürede olduğunu hayal edin. İnsanların bir de üstüne üstlük içinde yaşadıkları diktatörlüğe tapınmalarının istendiği, her şeyin izlendiği bir dönemi…

.

Filmdeki en anarşist tavır, Batı Almanya’da basılmak üzere Doğu Almanya’daki intihar olaylarını anlatan ve yorumlayan bir yazı yayınlanması girişimi… Bugünden bakınca komik geliyor, ancak o dönemlerde tek kopya olarak hazırlanan yazıların kimin kaleminden çıktığının anlaşılması için bile evlere baskılar yapılıyor, yazarlar inanılmaz bir baskıya tabi tutuluyor. Baskı düzeniyle uzlaşmak da filmin diğer bir hikayesi. Ünlü aktrist Christa Maria Sieland bu ikilemin tam ortasındadır. Bir taraftan güçlü bir politikacı olan bakanın metresliğine mecbur kalmakta, bir taraftan da sevgilisi yazar Georg Dreyman ile birlikte olmaktadır. Bir akşam sevgilisi ona “Gitme!” dediğinde bu ikilemi onun yüzüne vurur. Yazar Georg da, sistemle uzlaşmak için “uyumlu” eserler yazmakta, güç odaklarına şirin gözükmeye çalışmaktadır, bunun Christa’nın bakanın isteklerini karşılamasından ne farkı vardır?

.

Film gerçek hayatta da burada anlatılanları yaşamış Ulrich Mühe’nin etkileyici oyunu ile kendini çok kolay izlettiriyor. Gerçek hayatta izlenmiş, kendisine kötü davranılmış Ulrich, bu filmin senaryosuna da katkıda bulunmuş. Film sadece Alman sineması değil, dünya sineması için de çok değerli. Baskı dönemlerini anlatan, bunu da gerçekçilik ve drama etkisini de katarak veren harika bir film.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Başkalarının Hayatı (2006)” için 0 yanıt

Başkalarının Hayatı nı izleyeli çok zaman geçti hayal mayal hatırlıyorum filmi eğer hatırlamıyorsam kötü demek değildir değil mi? 🙂 genede bir kere daha izleyeceğim merak ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir